Трка околу Фландрија 2018

102. издание на велосипедската трка околу Фландрија
Трка околу Фландрија 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Ronde Van Vlaanderen 2018 Tour of Flanders 2018 (39367128610).jpg
Детали за трката
Издание102. Трка околу Фландрија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум1 април 2018
Растојание264,7 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеАнтверпен
ОдредиштеАуденарде
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај104
Просечна брзина41,64 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Ники Терпстра (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранDEN Мадс Педерсен (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Филип Жилбер (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Фландрија 2018 — 102. издание на велосипедската еднодневна трка Трка околу Фландрија, која се одржала на 1 април како тринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Возачот на Квик-Степ Флорс, Ники Терпстра, станал првиот холандски возач по Адри ван дер Пул во 1986 година, кој победил на Трката околу Фландрија,[3] одвојувајќи се од групата на Крејсберг. Терпстра останал сам во последните 25 километри, завршувајќи 12 секунди пред возачот на Трек-Сегафредо, Мадс Педерсен, додека подиумот го заокружил бранителот на титулата Филип Жилбер, исто така возач на Квик-Степ Флорс.[4]

ЕкипиУреди

Бидејќи Трката околу Фландрија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[6]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-Хансгрое
 6.   Дименжн Дата
 7.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 8.   Групама-ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мичелтон-Скот
 13.   Мовистар
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Кофидис
 2.   Ромпот-Недерландсе Лотереј
 3.   Спорт Вландерен-Балоас
 4.   Верандас Вилемс-Крелан
 5.   Витал Консепт
 6.   Ванти-Груп Гобер
 7.   ВБ-Аква Протект-Веранкласик

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[7]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ники Терпстра Квик-Степ Флорс6ч 21' 25
2.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 12
3.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 17
4.   Михаел Валгрен Астана+ 20
5.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 25
6.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 25
7.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 25
8.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 25
9.   Ваут ван Ерт Верандас Вилемс-Крелан+ 25
10.   Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 25
11.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 25
12.   Дилан ван Барле Тим Скај+ 25
13.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-Нипо+ 25
14.   Тимо Розен Лото НЛ-Џамбо+ 1' 09
15.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 1' 13
16.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 1' 13
17.   Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 1' 13
18.   Мике Тенисен Санвеб+ 1' 13
19.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 1' 13
20.   Магнус Корт Астана+ 1' 13
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „Terpstra eerste Nederlandse winnaar sinds 1986“ [Terpstra first Dutch winner since 1986]. De Telegraaf (холандски). Telegraaf Media Groep. 1 април 2018. Посетено на 1 април 2018.
 4. „Niki Terpstra wins 2018 Tour of Flanders“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 1 април 2018. Посетено на 1 април 2018.
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. „Deelnemerslijst - liste des partants“ (Portable Document Format). Трка околу Фландрија. Фландриски класици. 31 март 2018. Посетено на 1 април 2018.
 7. „Трка околу Фландрија 2018“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди