Арденски класици

три класични велосипедски трки

Арденски класици — три велосипедски класици кои се одржуваат во средината на април на Ардените (Белгија) и холандската покраина Лимбург.[1] Трките се познати по своите ридести патеки и често слични возачи настапуваат и се борат за првите места, бидејќи трките се одржуваат една по друга. Од неодамна, трите класици се одржуваат во период од осум дена.

Историја

уреди

Единствени победници на „тројката“ се Давиде Ребелин во 2004 година и Филип Жилбер во 2011 година. Жилбер исто така ја освоил и Брабантсе Пејл, уште еден важен ридест класик во април, остварувајќи „четворка“ таа година. Други возачи кои ги освоиле сите три трки, иако не во една година, се Данило ди Лука, Микеле Бартоли, Еди Меркс и Бернар Ино.

Сите три трки влегуваат во рамките на Светската турнеја.

Во поново време, овие три ридести класици се одржуваат во втората половина на април, по слични класици наречени калдрмисани класици.

Подоцна во годината, постојат две слични класици во Италија: Тритико Ломбардо со Тре Вали Варезине, Копа Уго Агостони и Копа Берноки во Ломбардија и Тритико ди Аутуно со Милано-Торино, Џиро дел Пиемонт и Џиро ди Ломбардија.

Победници од 1990 година

уреди
Година Амстел Голд Рејс Флеш Валон Лиеж-Бастон-Лиеж
1990   Адри ван дер Пул (ХОЛ)   Морено Аргентин (ИТА)   Ерик ван Ланкер (БЕЛ)
1991   Франс Масен (ХОЛ)   Морено Аргентин (ИТА)   Морено Аргентин (ИТА)
1992   Олаф Лудвиг (ГЕР)   Џорџо Фурлан (ИТА)   Дирк де Волф (БЕЛ)
1993   Ролф Јерман (ШВА)   Маурицио Фондрист (ИТА)   Ролф Серенсен (ДАН)
1994   Јохан Музеув (БЕЛ)   Морено Аргентин (ИТА)   Евгениј Берзин (РУС)
1995   Мауро Џанети (ШВА)   Лорен Жалабер (ФРА)   Мауро Џанети (ШВА)
1996   Стефано Ѕанини (ИТА)   Ленс Армстронг (САД)   Паскал Ришар (ШВА)
1997   Бјарне Рис (ДАН)   Лорен Жалабер (ФРА)   Микеле Бартоли (ИТА)
1998   Ролф Јерман (ШВА)   Бо Хамбургер (ДАН)   Микеле Бартоли (ИТА)
1999   Михаел Богерд (ХОЛ)   Микеле Бартоли (ИТА)   Франк Ванденбрук (БЕЛ)
2000   Ерик Цабел (ГЕР)   Francesco Casagrande (ITA)   Паоло Бетини (ИТА)
2001   Erik Dekker (NED)   Рик Вербруге (БЕЛ)   Оскар Каменцинд (ШВА)
2002   Микеле Бартоли (ИТА)   Марио Ертс (БЕЛ)   Паоло Бетини (ИТА)
2003   Александар Винокуров (КАЗ)   Игор Астарлоса (ШПА)   Тајлер Хамилтон (САД)
2004   Давиде Ребелин (ИТА)   Давиде Ребелин (ИТА)   Давиде Ребелин (ИТА)
2005   Данило ди Лука (ИТА)   Данило ди Лука (ИТА)   Александар Винокуров (КАЗ)
2006   Френк Шлек (ЛУК)   Алехандро Валверде (ШПА)   Алехандро Валверде (ШПА)
2007   Штефан Шумахер (ГЕР)   Давиде Ребелин (ИТА)   Данило ди Лука (ИТА)
2008   Дамијано Кунего (ИТА)   Ким Кирхен (ЛУК)   Алехандро Валверде (ШПА)
2009   Сергеј Иванов (РУС)   Давиде Ребелин (ИТА)   Енди Шлек (ЛУК)
2010   Филип Жилбер (БЕЛ)   Кедел Еванс (АВС)   Александар Винокуров (КАЗ)
2011   Филип Жилбер (БЕЛ)   Филип Жилбер (БЕЛ)   Филип Жилбер (БЕЛ)
2012   Енрико Гаспарото (ИТА)   Хоаким Родригес (ШПА)   Максим Иглински (КАЗ)
2013   Роман Кројцигер (ЧЕШ)   Даниел Морено (ШПА)   Даниел Мартин (ИРС)
2014   Филип Жилбер (БЕЛ)   Алехандро Валверде (ШПА)   Сајмон Геранс (АВС)
2015   Михал Квјатковски (ПОЛ)   Алехандро Валверде (ШПА)   Алехандро Валверде (ШПА)
2016   Енрико Гаспарото (ИТА)   Алехандро Валверде (ШПА)   Ваут Пулс (ХОЛ)

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Арденски класици“. Cycling Weekly. Посетено на 19 април 2015.