Тур де Свис 2017

издание 2017 на велосипедска трка Тур де Свис
Тур де Свис 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание81. Тур де Свис
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи9
Датуми10 – 18 јуни
Растојание1.166,3 км
ДржавиSUI Швајцарија
ITA Италија
AUT Австрија
ПоаѓалиштеХам
ОдредиштеШафхаузен
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај140
Просечна брзина40,751 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Симон Шпилак (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Дамијано Карузо (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Стевен Краусвајк (Лото НЛ-Џамбо) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиDEN Ласе Норман Хансен (Аква Блу Спорт) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенFRA АГ2Р Ла Мондијал Wikidata-logo S.svg
◀20162018▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Тур де Свис 2017 (познато и како: Трка околу Швајцарија 2017) — 81. издание на велосипедската етапна трка Тур де Свис, која се одржала помеѓу 10 и 18 јуни како дваесетичетврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Вторпат во три години,[3] словенечкиот возач Симон Шпилак (Катјуша-Алпесин) ја освоил трката откако го презел водството на трката на седмата етапа, стигнувајќи сам до етапна победа кога трката завршила во Австрија. Завршил 48 секунди пред возачот на БМЦ Рејсинг Тим, Дамијано Карузо,[4] додека подиумот бил заокружен од возачот на Лото НЛ-Џамбо, Стевен Краусвајк, дополнителни 20 секунди зад Карузо.

Во другите пласмани на трката, возачот на Бора-Хансгрое, Петер Саган го освоил бодовниот пласман по шести пат во седум години откако го зголемил рекордот по број на етапни победи на трката - освоил две етапи стигнувајќи до 15 во кариерата; возачот на Аква Блу Спорт, Ласе Норман Хансен повел во планинскиот пласман, додека најдобро пласиран домашен возач бил Матијас Франк (Аг2р-Ла Мондијал), завршувајќи на седмото место. Екипниот пласман бил освоен од Аг2р-Ла Мондијал, при што Франк бил придружуван во првите десет од Доменико Поцовиво на четвртото место.

ЕкипиУреди

Бидејќи Тур де Свис е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Четири професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 22 екипи.[6]

Екипи од Светската турнеја на UCI

Професионални континентални екипи

РутаУреди

Рутата на трката била делумно објавена на 21 декември 2016 година,[7] пред да биде потврдена целата патека на 2 март 2017 година.[6]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
Пролог  10 јунХам – Хам6  Роан Денис    Роан Денис  
1  11 јунХам – Хам172,7  Филип Жилбер    Штефан Кинг  
2  12 јунМенцикен – Берн159,3  Мајкл Метјус    Мајкл Метјус  
3  13 јунБерн – Вијар сир Ојон150,2  Лоренс Ворбас    Дамијано Карузо  
4  14 јунБекс – Чевио222  Петер Саган    Дамијано Карузо  
5  15 јунЛокарно – Ла Пунт Чамуешч166,7  Доменико Поцовиво    Доменико Поцовиво  
6  16 јунЦернец –   Зелден160,8  Симон Шпилак    Симон Шпилак  
7  17 јунШафхаузен – Шафхаузен100  Петер Саган    Симон Шпилак  
8  18 јунШафхаузен – Шафхаузен28,6  Роан Денис    Симон Шпилак  

ЕтапиУреди

ПрологУреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 6' 24
2.   Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 8
3.   Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 9
4.   Мајкл Метјус Санвеб+ 9
5.   Том Димулен Санвеб+ 9
6.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 11
7.   Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 12
8.   Рајан Мулен ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 13
9.   Стевен Ламертинк Лото НЛ-Џамбо+ 14
10.   Мартин Елмигер БМЦ Рејсинг Тим+ 14
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис   БМЦ Рејсинг Тим6' 24
2.   Штефан Кинг  БМЦ Рејсинг Тим+ 8
3.   Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 9
4.   Мајкл Метјус Санвеб+ 9
5.   Том Димулен Санвеб+ 9
6.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 11
7.   Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 12
8.   Рајан Мулен ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 13
9.   Стевен Ламертинк Лото НЛ-Џамбо+ 14
10.   Мартин Елмигер БМЦ Рејсинг Тим+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс4ч 22' 36
2.   Патрик Бевин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
3.   Антони Ру ФДЖ+ 0
4.   Михаел Албасини Орика-Скот+ 0
5.   Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
6.   Маркус Бургхарт Бора-Хансгрое+ 0
7.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
8.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
9.   Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 0
10.   Мајкл Метјус Санвеб+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Штефан Кинг   БМЦ Рејсинг Тим4ч 29' 08
2.   Мајкл Метјус Санвеб+ 1
3.   Том Димулен Санвеб+ 1
4.   Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 4
5.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 8
6.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 10
7.   Михаел Албасини Орика-Скот+ 11
8.   Иго Ул АГ2Р Ла Мондијал+ 12
9.   Патрик Бевин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 13
10.   Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Мајкл Метјус Санвеб3ч 49' 48
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
4.   Тим Веленс Лото-Судал+ 0
5.   Михаел Албасини Орика-Скот+ 0
6.   Патрик Бевин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
7.   Артур Вишо ФДЖ+ 0
8.   Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
9.   Јан Бакелантс АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мајкл Метјус   Санвеб8ч 18' 47
2.   Том Димулен Санвеб+ 10
3.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 11
4.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 19
5.   Михаел Албасини  Орика-Скот+ 20
6.   Патрик Бевин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 22
7.   Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 23
8.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 24
9.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 25
10.   Марк Солер Мовистар+ 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Лоренс Ворбас Аква Блу Спорт3ч 48' 55
2.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 40
3.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 40
4.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 40
5.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 44
6.   Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 47
7.   Марк Солер Мовистар+ 59
8.   Мигел Анхел Лопес Астана+ 1' 07
9.   Микел Ниеве Тим Скај+ 1' 20
10.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 34
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дамијано Карузо  БМЦ Рејсинг Тим12ч 08' 35
2.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 15
3.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 24
4.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 24
5.   Марк Солер Мовистар+ 31
6.   Матијас Франк  АГ2Р Ла Мондијал+ 33
7.   Микел Ниеве Тим Скај+ 1' 09
8.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 10
9.   Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 1' 20
10.   Мигел Анхел Лопес Астана+ 1' 25


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое5ч 15' 50
2.   Михаел Албасини Орика-Скот+ 0
3.   Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
4.   Патрик Бевин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
5.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
6.   Мајкл Метјус  Санвеб+ 0
7.   Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
8.   Оскар Гато Астана+ 0
9.   Арон Гејт Аква Блу Спорт+ 0
10.   Овен Дул Тим Скај+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дамијано Карузо  БМЦ Рејсинг Тим17ч 24' 24
2.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 16
3.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 25
4.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 25
5.   Марк Солер Мовистар+ 32
6.   Матијас Франк  АГ2Р Ла Мондијал+ 34
7.   Микел Ниеве Тим Скај+ 1' 10
8.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 11
9.   Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 1' 21
10.   Тео Гејган Харт Тим Скај+ 1' 38


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал4ч 38' 49
2.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 4
3.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 4
4.   Матијас Франк  АГ2Р Ла Мондијал+ 4
5.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 12
6.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 12
7.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 15
8.   Пељо Билбао Астана+ 18
9.   Марк Солер Мовистар+ 18
10.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 21
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Доменико Поцовиво  АГ2Р Ла Мондијал22ч 03' 28
2.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 13
4.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 22
5.   Матијас Франк  АГ2Р Ла Мондијал+ 23
6.   Марк Солер Мовистар+ 35
7.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 54
8.   Микел Ниеве Тим Скај+ 1' 19
9.   Пељо Билбао Астана+ 1' 42
10.   Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 3' 02


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин3ч 58' 36
2.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 22
3.   Џо Домбровски ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 36
4.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 04
5.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 04
6.   Јан Хирт ЦЦЦ Спранди Полковице+ 1' 07
7.   Реин Тарамае Катјуша-Алпесин+ 1' 33
8.   Микел Ниеве Тим Скај+ 1' 47
9.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 53
10.   Пељо Билбао Астана+ 2' 40
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Симон Шпилак  Катјуша-Алпесин26ч 02' 16
2.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 52
3.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 05
4.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 28
5.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 2' 35
6.   Матијас Франк  АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 51
7.   Микел Ниеве Тим Скај+ 2' 54
8.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 3' 51
9.   Марк Солер Мовистар+ 4' 07
10.   Пељо Билбао Астана+ 4' 10


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган  Бора-Хансгрое1ч 57' 34
2.   Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
3.   Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
4.   Магнус Корт Орика-Скот+ 0
5.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
6.   Мајкл Метјус Санвеб+ 0
7.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
8.   Оскар Гато Астана+ 0
9.   Кевин Реза ФДЖ+ 0
10.   Салваторе Пучо Тим Скај+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Симон Шпилак  Катјуша-Алпесин27ч 59' 50
2.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 52
3.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 05
4.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 28
5.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 2' 35
6.   Матијас Франк  АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 51
7.   Микел Ниеве Тим Скај+ 2' 54
8.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 3' 51
9.   Марк Солер Мовистар+ 4' 07
10.   Пељо Билбао Астана+ 4' 10


Етапа 8Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим36' 30
2.   Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 29
3.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 47
4.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 51
5.   Симон Шпилак  Катјуша-Алпесин+ 51
6.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 54
7.   Марк Солер Мовистар+ 58
8.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 00
9.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 02
10.   Патрик Бевин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 04

Завршен поредокУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Симон Шпилак  Катјуша-Алпесин28ч 37' 11
2.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 48
3.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 08
4.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 37
5.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 09
6.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 3' 51
7.   Матијас Франк  АГ2Р Ла Мондијал+ 4' 00
8.   Марк Солер Мовистар+ 4' 14
9.   Микел Ниеве Тим Скај+ 4' 47
10.   Пељо Билбао Астана+ 5' 30
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Тур де Свис 2017 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка. Постоеле и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на завршницата на етапите; првите тројца добивале временски бонуси, освен на поединечниот хронометар: етапниот победник освојувал десет секунди, додека вториот и третиот шест и четири секунди, соодветно. Овој пласман бил сметан за најважен на Тур де Свис 2017 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.[8]

Дополнително, постоел бодовен пласман, кој бил наградуван со црна маичка.[8] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку се пласираат на првите пет места на етапите. Етапните победи носеле 10 бода, 8 бода за второто место, 6 за третото, 4 за четвртото и 2 за петтото.[8] Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 6 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5
Бодови за екстра категорија 20 15 10 6 4
Бодови за категорија 1 12 8 6 4 2
Бодови за категорија 2 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 3 3 2 1 0

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со сина маичка.[8] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора или трета категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории.[8]

Четвртата маичка го претставувала пласманот на швајцарски возачи, обележан со црвена маичка.[8] Пласманот се одлучувал на ист начин како генералниот пласман, но само со возачи родени во Швајцарија, кои можеле да учествуваат во пласманот.[8]

Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[8]

Била воведена и награда за борбеност за возачот кој возел најборбено според судиите, која се доделувала на крајот на секоја етапа. Обично бил возач вклучен во бегството или велосипедист кој напаѓал често.[8]

Водство по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Бодовен пласман
 
Пласман на швајцарски возачи
 
Екипен пласман
 
1[9] Роан Денис Роан Денис недоделена Роан Денис Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим
2[10] Филип Жилбер Штефан Кинг Ласе Норман Хансен Николас Дугал
3[11] Мајкл Метјус Мајкл Метјус Мајкл Метјус Михаел Албасини Тим Санвеб
4[12] Лоренс Ворбас Дамијано Карузо Матијас Франк Аг2р-Ла Мондијал
5[13] Петер Саган Петер Саган
6[14] Доменико Поцовиво Доменико Поцовиво
7[15] Симон Шпилак Симон Шпилак
8[16] Петер Саган
9[4] Роан Денис
На крај Симон Шпилак Ласе Норман Хансен Петер Саган Матијас Франк Аг2р-Ла Мондијал

НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Меклири, Џон (18 јуни 2017). „Simon Spilak seals Tour de Suisse after Rohan Dennis wins time trial in final audition to Tour de France“. The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. Посетено на 18 јуни 2017.
 4. 4,0 4,1 О’Ши, Садб (18 јуни 2017). „Tour de Suisse: Dennis takes out final time trial“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 18 јуни 2017.
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. 6,0 6,1 „The Tour de Suisse 2017 will visit each linguistic region of Switzerland“. Тур де Свис. InfrontRingier Sports & Entertainment Switzerland AG. 2 март 2017. Архивирано од изворникот на 2017-07-31. Посетено на 10 јуни 2017.
 7. „2017 Tour de Suisse route unveiled“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 21 декември 2016. Посетено на 10 јуни 2017.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 8,7 8,8 TG 2017, стр. 24–25.
 9. „Tour de Suisse: Dennis wins opening time trial in Cham“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 10 јуни 2017. Посетено на 10 јуни 2017.
 10. „Tour de Suisse: Gilbert sprints to stage 2 victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 11 јуни 2017. Посетено на 11 јуни 2017.
 11. Кеш, Дејн (12 јуни 2017). „Tour de Suisse: Matthews wins stage 3“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 13 јуни 2017.
 12. „Tour de Suisse: Warbasse wins on first summit finish in Villars-sur-Ollon“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 13 јуни 2017. Посетено на 14 јуни 2017.
 13. „Tour de Suisse: Sagan claims stage 5 in Cevio“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 14 јуни 2017. Посетено на 15 јуни 2017.
 14. Флечер, Патрик (15 јуни 2017). „Tour de Suisse: Pozzovivo takes emphatic win on La Punt“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 15 јуни 2017.
 15. Рајан, Бери (16 јуни 2017). „Tour de Suisse: Spilak wins summit finish at Tiefenbach Glacier“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 17 јуни 2017.
 16. О’Ши, Садб (17 јуни 2017). „Tour de Suisse: Sagan wins on chaotic Schaffhausen circuit“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 18 јуни 2017.

ИзвориУреди

Надворешни врскиУреди