Милано-Санремо 2011

Милано-Санремо 2011 беше 102-ро издание на Милано-Санремо, еднодневна велосипедска трка. Се одржа на 19 март на растојание од 298 километри и беше четврта трка во сезоната на светската турнеја.

Милано-Санремо 2011
Светска турнеја на UCI 2011, трка 4 од 27
Рутата во 2008 - 2011
Детали за трката
Date 19 март
Растојание 298 км
Време 6h 51' 10" (43,486 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Метју Гос (Австралија) (ХТЦ-Хајроад)
Втор  Фабијан Канчелара (Швајцарија) (Леопард Трек)
Трет  Филип Жилбер (Белгија) (Омега Парма-Лото)
2010
2012

Трката ја освои возачот на ХТЦ-Хајроад Метју Гос, кој беше дел од групата од осум возачи кои се бореа за победата, во завршниот спринт.[1][2] Гос заврши пред возачот на Леопард Трек Фабијан Канчелара – победникот на трката во 2008 – и возачот на Лото-Дстни Филип Жилбер, кој го комплетираше подиумот.[3]

Тимови уреди

25 тима се натпреваруваа на Милано-Санремо 2011. Секој имаше по осум возачи, со што се оформи почетната група од 200 возачи; но само 198 од нив ја започнаа трката. Тие беа:[4]

Резултати уреди

Велосипедист Тим Време
1   Метју Гос (АВС) ХТЦ-Хајроад 6ч 51' 10"
2   Фабијан Канчелара (ШВА) Леопард Трек и.в.
3   Филип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото и.в.
4   Алесандро Балан (ИТА) Верандас Вилемс-Аксент и.в.
5   Филипо Поцато (ИТА) Катјуша и.в.
6   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
7   Јоан Офредо (ФРА) ФДЖ и.в.
8   Винченцо Нибали (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 3"
9   Грег ван Авермат (БЕЛ) Верандас Вилемс-Аксент + 10"
10   Стјуарт О'Грејди (АВС) Леопард Трек + 12"

Наводи уреди

  1. „Гос ја освои првата австралиска победа на Милано-Санремо“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. Ројтерс. 19 март 2011. Посетено на 19 март 2011.
  2. „Поредок“ (PDF). Милано-Санремо. La Gazzetta dello Sport; RCS MediaGroup. Посетено на 19 март 2011.
  3. Фицгералд, Мајкл (19 март 2011). „Гос ги изненади фаворитите на Милано-Санремо“. Yahoo!Eurosport. TF1 Group. Посетено на 19 март 2011.
  4. „Почетна листа“ (PDF). Милано-Санремо. La Gazzetta dello Sport; RCS MediaGroup. Посетено на 19 март 2011.

Надворешни врски уреди