Светско првенство во друмски велосипедизам 2015

82. издание на првенството
Светско првенство во
друмски велосипедизам 2015
Лого на Светското првенство во друмски велосипедизам 2015
Организатор Меѓународен велосипедистички сојуз
Спорт Друмски велосипедизам
Домаќин Ричмонд,  САД
Временски период 19–27 септември 2015
Издание 82.
Земји кои учествуваат 74
Настани 12
Мрежно место richmond2015.com
Карта
Ричмонд во рамките на САД
Ричмонд
Ричмонд (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
< Понферада 2013 Доха 2016 >

Светско првенство во друмски велосипедизам 2015 — 82. издание на светското првенство кое се одржувало во градот Ричмонд, САД, од 19 до 27 септември 2015 година.[1]

Првенството се состоело од 12 настани за сениори, јуниори и до 23 години, меѓу кои една друмска трка, екипни хронометри, како и по еден поединечен хронометар за мажи и жени, како и друмски трки и поединечни хронометри за возачите до 23 години, јуниорите и јуниорките.

САД биле домаќини првпат по триесет години, по она одржано во Колорадо Спрингс во 1986 година.

Петер Саган ја освоил друмската трка за мажи, а Лизи Армитстед ја освоила друмската трка за жени.

Кандидатури уреди

 
Посетителите на искачувањето „Либи Хил“
 
Доброволец помага за време на настанот

До истекот на рокот, 20 февруари 2011 година, UCI добил три пријави за организирање на првенството:[2]

 • Ричмонд, Вирџинија,   САД
  • Ричмонд ја објавил својата кандидатури на официјална конференција за печатот на 21 декември 2010 година.[3]
 •   Оман [4]
  • Во текот на Трката околу Оман 2011, организаторот на трката Еди Меркс потврдил дека арапската држава е заинтересирана за организирање на Светското првенство 2015. Ја понудил својата поддршка, а медиумските извештаи објавиле дека би бил клучна улога во организацијата на настанот.[5]
 • Квебек, Квебек,   Канада
  • Квебек се кандидирал за ова првенство откако бил охрабрен од Пет Мекид, претседател на UCI.[6][7] Квебек бил единствениот канадски град кој се пријавил на повикот од канадската федерација до 7 ноември 2010 година. Во 2011 година, Квебек се повлекол, наведувајќи ги високите трошоци за одржување на настанот (20 милиони долари).[8]

на 21 септември 2011 година, Ричмонд бил избран како домаќин на првенството.[1]

Земји уреди

791 претставник од 76 национални федерации и 40 пријавени екипи (вклучувајќи други возачи) биле пријавени за првенството.[9] Двајцата возачи од Доминиканската Република кои требало да настапат во хронометарот за мажи не учествувале. Исто така, возачите од Сирија и Уганда пријавени за првенството не учествувале.

Земји кои учествуваат
ALG   Алжир DEN   Данска KAZ   Казахстан QAT   Катар
AND   Андора DOM   Доминиканска Република KOR   Јужна Кореја ROU   Романија
ARG   Аргентина ECU   Еквадор LAT   Латвија RSA   ЈАР
AUS   Австралија ERI   Еритреја LIB   Либан RUS   Русија
AUT   Австрија ESA   Ел Салвадор LTU   Литванија RWA   Руанда
AZE   Азербејџан ESP   Шпанија LUX   Луксембург SIN   Сингапур
BEL   Белгија EST   Естонија MAR   Мароко SKN   Свети Китс и Невис
BER   Бермуда FIN   Финска MDA   Молдавија SLO   Словенија
BIH   Босна и Херцеговина FRA   Франција MEX   Мексико SRB   Србија
BLR   Белорусија GBR   Обединето Кралство MGL   Монголија SUI   Швајцарија
BRA   Бразил GER   Германија MKD   Македонија SVK   Словачка
BUL   Бугарија GRE   Грција NED   Холандија SWE   Шведска
CAN   Канада GUA   Гватемала NOR   Норвешка THA   Тајланд
CHI   Чиле GUM   Гуам NZL   Нов Зеланд UKR   Украина
COL   Колумбија HUN   Унгарија PHI   Филипини USA   САД
CRC   Костарика IRL   Ирска POL   Полска UZB   Узбекистан
CRO   Хрватска ISR   Израел POR   Португалија VEN   Венецуела
CYP   Кипар ITA   Италија PUR   Порторико ZIM   Зимбабве
CZE   Чешка JPN   Јапонија

Распоред уреди

Сите настани започнале и завршиле во Ричмонд. Времето е според источниот часовен појас (UTC-4).[10]

Датум Време Настан Растојание
Екипни хронометарски трки
20 септември 11:30 12:55 екипен хронометар за жени 38,6 км
13:30 15:35 екипен хронометар за мажи 38,6 км
Поединечни хронометарски трки
21 септември 10:00 11:10 јуниорски хронометар за жени 15 км
11:30 15:50 хронометар за мажи под 23 години 30 км
22 септември 09:30 13:05 јуниорски хронометар за мажи 30 км
13:30 16:45 хронометар за жени 30 км
23 септември 13:00 15:30 хронометар за мажи 53 км
Друмски трки Кругови
25 септември 10:00 11:50 јуниорска друмска трка за жени 64,9 км 4
12:45 16:50 друмска трка за мажи под 23 години 162,2 км 10
26 септември 09:00 12:15 јуниорска друмска трка за мажи 129,6 км 8
13:00 16:25 друмска трка за жени 129,6 км 8
27 септември 09:00 15:40 друмска трка за мажи 259,2 км 16

Резултати уреди

Сениорски трки уреди

Трка Злато Сребро Бронза
Трки за мажи
Друмска трка за мажи[11]   Петер Саган (СВК) 6ч 14' 37"   Мајкл Метјус (АВС) + 3"   Рамунас Навардаускас (ЛИТ) + 3"
Хронометар за мажи[12]   Васил Кириенка (БЛР) 1ч 02' 29,45"   Адријано Малори (ИТА) + 9,08"   Жером Копел (ФРА) + 26,62"
Екипен хронометар за мажи[13]   Ванти-Груп Гобер 42' 07,97"   Етикс-Квик Степ + 11,35"   Мовистар Тим + 30,11"
  Роан Денис (АВС)
  Силван Дилје (ШВА)
  Штефан Кинг (ШВА)
  Даниел Ос (ИТА)
  Тејлор Фини (САД)
  Мануел Квинцијато (ИТА)
  Том Бонен (БЕЛ)
  Михал Квјатковски (ПОЛ)
  Ив Ламперт (БЕЛ)
  Тони Мартин (ГЕР)
  Ники Терпстра (ХОЛ)
  Ригоберто Уран (КОЛ)
  Андреј Амадор (КРИ)
  Џонатан Кастровјехо (ШПА)
  Алекс Даусет (ВБР)
  Јон Изагире (ШПА)
  Адријано Малори (ИТА)
  Јаша Зитерлин (ГЕР)
Трки за жени
Друмска трка за жени[14]   Лизи Армитстед (ВБР) 3ч 23' 56"   Ана ван дер Бреген (ХОЛ) и.в.   Меган Гварни (САД) и.в.
Хронометар за жени[15]   Линда Виламсен (НЗЛ) 40' 29,87"   Ана ван дер Бреген (ХОЛ) + 2,54"   Лиза Бренауер (ГЕР) + 5,26"
Екипен хронометар за жени[16]   Предлошка:Cycling data SLU 47' 35,72"   Булс-Долманс + 6,66"   Предлошка:Cycling data RBW + 56,12"
  Алена Амјалиусик (БЛР)
  Лиза Бренауер (ГЕР)
  Карол-Ен Кануел (КАН)
  Барбара Гуариски (ИТА)
  Мике Крегер (ГЕР)
  Трикси Ворак (ГЕР)
  Лизи Армитстед (ВБР)
  Шантал Блак (ХОЛ)
  Кристик Мајерус (ЛУК)
  Катажина Павловска (ПОЛ)
  Евелин Стивенс (САД)
  Елен ван Дејк (ХОЛ)
  Лусинда Бранд (ХОЛ)
  Талита де Јонг (ХОЛ)
  Шара Гилоу (АВС)
  Роксан Кнетеман (ХОЛ)
  Катажина Њевјадома (ПОЛ)
  Ана ван дер Бреген (ХОЛ)

Под 23 години уреди

Трка Злато Сребро Бронза
Трки под 23 години
Друмска трка под 23 години за мажи[17]   Кевин Ледано (ФРА) 3ч 54' 45"   Симоне Консони (ИТА) и.в.   Антони Тиржис (ФРА) + 2"
Хронометар под 23 години за мажи[18]   Мадс Вирц Шмит (ДАН) 37' 10,96"   Максимилијан Шахман (ГЕР) + 12,20"   Ленард Кемна (ГЕР) + 21,02"

Јуниорски трки уреди

Трка Злато Сребро Бронза
Јуниорски трки за мажи
Јуниорска друмска трка за мажи[19]   Феликс Гал (АВС) 3ч 11' 09"   Клеман Бетуиг Сир (ФРА) и.в.   Расмус Педерсен (ДАН) + 1"
Јуниорски хронометар за мажи[20]   Лео Апелт (ГЕР) 37' 45,01"   Адриен Коста (САД) + 17,22"   Брендон Мекналти (САД) + 59,74"
Јуниорски трки за жени
Јуниорска друмска трка за жени[21]   Клои Дајгерт (САД) 1ч 42' 16"   Ема Вајт (САД) + 1' 23"   Агњешка Скалњак (ПОЛ) + 1' 28"
Јуниорски хронометар за жени[22]   Клои Дајгерт (САД) 20' 18,47"   Ема Вајт (САД) + 1' 05,53"   Ана-Лиза Хал (АВС) + 1' 26,08"

Освојувачи на медали уреди

 
Надувана виножито-маичка во текот на првенството
Место Држава       Вкупно
1   САД 3 3 2 8
2   Германија 2 1 2 5
3   Франција 1 1 2 4
4   Данска 1 0 1 2
5   Австрија 1 0 0 1
  Белорусија 1 0 0 1
  Обединето Кралство 1 0 0 1
  Нов Зеланд 1 0 0 1
  Словачка 1 0 0 1
10   Холандија 0 3 1 4
11   Италија 0 2 0 2
12   Австралија 0 1 1 2
13   Белгија 0 1 0 1
14   Литванија 0 0 1 1
  Полска 0 0 1 1
  Шпанија 0 0 1 1
Вкупно 12 12 12 36

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 Џонс, Вил (21 септември 2011). „Ричмонд одбран за домаќин на Светското друмско првенство“. Richmond Times-Dispatch. Архивирано од изворникот на 2013-02-04. Посетено на 21 септември 2011.
 2. Меѓународен велосипедистички сојуз
 3. „Видео од објавата за кандидатура на Ричмонд 2015“. Ричмонд 2015. 4 јули 2011. Посетено на 18 октомври 2011.
 4. „Daily Peloton – Pro Cycling News“. Архивирано од изворникот на 2011-07-08. Посетено на 2016-02-13.
 5. Cycling News. „Оман ќе се кандидира за Светското друмско првенство 2015“. Cyclingnews.com.
 6. „Канада ќе се кандидира за Светското друмско првенство 2015“. insidethegames.biz.
 7. „Canadian Cycling submits bid for Worlds“. Архивирано од изворникот на 2010-11-20. Посетено на 2016-02-13.
 8. „Квебек се повлекува од кандидатурата за Светското друмско првенство 2015“. velonation.com.
 9. „Друмски - Светски друмски првенства UCI“. uci.ch.
 10. „Распоред на трките“. Посетено на 22 август 2015.
 11. „Крајни резултати: Друмска трка“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 27 септември 2015. Посетено на 27 септември 2015.
 12. „Крајни резултати: Поединечен хронометар“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 23 септември 2015. Посетено на 25 септември 2015.
 13. „Резултати: Екипен хронометар“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 20 септември 2015. Посетено на 20 септември 2015.
 14. „Крајни резултати: Друмска трка (жени)“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 26 септември 2015. Посетено на 27 септември 2015.
 15. „Поединечен хронометар за жени > Резултати“. Меѓународен велосипедистички сојуз. Infostrada Sports. 22 септември 2015. Архивирано од изворникот на 2016-10-27. Посетено на 22 септември 2015.
 16. „Резултати: Екипен хронометар (жени)“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 20 септември 2015. Посетено на 20 септември 2015.
 17. „Крајни резултати: Друмска трка под 23 години“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 25 септември 2015. Посетено на 26 септември 2015.
 18. „Крајни резултати: Хронометар под 23 години“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 21 септември 2015. Посетено на 21 септември 2015.
 19. „Крајни резултати: Јуниорска друмска трка“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 26 септември 2015. Посетено на 27 септември 2015.
 20. „Крајни резултати: Јуниорски хронометар“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 22 септември 2015. Посетено на 22 септември 2015.
 21. „Крајни резултати: Јуниорска друмска трка (жени)“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 25 септември 2015. Посетено на 25 септември 2015.
 22. „Јуниорски хронометар за жени > Резултати“. Меѓународен велосипедистичкио сојуз. Infostrada Sports. 21 септември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-09-25. Посетено на 21 септември 2015.

Надворешни врски уреди