Џиро ди Ломбардија 2016

издание во 2016 година на италијанската велосипедска трка Џиро ди Ломбардија
Џиро ди Ломбардија 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание110. Џиро ди Ломбардија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 1.UWT
Датум1 октомври 2016
Растојание240 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеКомо
ОдредиштеБергамо
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај61
Просечна брзина37,248 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Естебан Чавес (Орика-БајкЕксчејнџ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Диего Роза (Астана) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранCOL Ригоберто Уран (ЕФ Едукејшн-Нипо) Wikidata-logo S.svg
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Милано-Санремо 2016 — 110. издание на велосипедскиот класик Милано-Санремо, кој се одржал на 1 октомври 2016 година. Претставувала завршна трка во сезоната на Светската турнеја.[1]

Колумбискиот возач Естебан Чавес ја освоила трката во спринт од тројца во Бергамо со Италијанецот Диего Роза и неговиот сонародник Ригоберто Уран.[2]

ЕкипиУреди

Бидејќи Џиро ди Ломбардија е дел од Светската турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканет и се обврзани да учествуваат,[3] а на седум професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани, со што вкупно 200 возачи учествувале на трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   БМЦ Рејсинг
 4.   Канондејл
 5.   Дименжн Дата
 6.   Етикс-Квик Степ
 7.   ФДЖ
 8.   Џајант-Алпесин
 9.   ИАМ
 10.   Катјуша
 11.   Лампре-Мерида
 12.   Лото НЛ-Џамбо
 13.   Лото-Судал
 14.   Мовистар
 15.   Орика-ГринЕЏ
 16.   Скај
 17.   Тинкоф
 18.   Трек-Сегафредо
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Androni Giocattoli-Sidermec
 2.   Бардијани ЦСФ
 3.   ЦЦЦ Спранди Полковице
 4.   Кофидис
 5.   Гаспром-РусВело
 6.   Нипо-Вини Фантини
 7.   2016 Wilier Triestina-Sout

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Естебан Чавес Орика-БајкЕксчејнџ6ч 26' 36
2.   Диего Роза Астана+ 0
3.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
4.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 6
5.   Давиде Вилела ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 19
6.   Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 24
7.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 24
8.   Варан Баргиј Санвеб+ 1' 24
9.   Алесандро де Марки БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 24
10.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 24
11.   Фабио Ару Астана+ 1' 26
12.   Џанлука Брамбила Етикс-Квик Степ+ 2' 04
13.   Родолфо Торес Андрони Џокатоли-Сидермек+ 2' 05
14.   Џовани Висконти Мовистар+ 2' 42
15.   Руј Кошта Лампре-Мерида+ 5' 02
16.   Матвеј Мамикин Катјуша+ 5' 02
17.   Руди Молар Кофидис+ 5' 02
18.   Дарвин Атапума БМЦ Рејсинг Тим+ 5' 33
19.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 6' 24
20.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 6' 36
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient


НаводиУреди

 1. Вин, Најџел. „Календар на Светската турнеја на UCI 2016“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 20 февруари 2016.
 2. „Chaves win WorldTour finale Il Lombardia“. cyclingnews.com. Посетено на 1 октомври 2016.
 3. „Велосипедски одредби UCI: Дел 2: Друмски трки стр. 110“ (PDF). Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 февруари 2016.
 4. „Џиро ди Ломбардија 2016“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди