Дварс дор Вландерен 2017

72. издание на Дварс дор Вландерен
Дварс дор Вландерен 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Aankomst Yves Lampaert in Waregem, Dwars door Vlaanderen 2017 - fotograaf Lieven De Cock.jpg
Детали за трката
Издание72. Дварс дор Вландерен
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум22 март 2017
Растојание203,4 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеРуселаре
ОдредиштеВарегем
Екипи25
Возачи на почеток197
Возачи на крај162
Просечна брзина42,459 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ив Ламперт (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Филип Жилбер (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранKAZ Алексеј Луценко (Астана) Wikidata-logo S.svg
Dwars door Vlaanderen men 2017.png
20162018▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Дварс дор Вландерен 2017 (нарекувана и како Низ Фландрија 2017) — 72. издание на велосипедската еднодневна трка Дварс дор Вландерен, која се одржала на 22 март како десетти настан во сезоната на Светската турнеја. Првпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од локалниот[3] возач Ив Ламперт – кој вози за екипата Квик-Степ Флорс – кој стигнал сам до победа по решавачкото двоење со колегата Филип Жилбер, Алексеј Луценко од екипата Астана и возачот на Орика-Скот, Лук Дарбриџ.[4] Ламперт нападнал на 7,5 километри пред целта и на крајот ја освоил трката со 39 секунди пред Жилбер, кој ги победил Луценко и Дарбриџ во спринт за второто место.

ЕкипиУреди

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, шестнаесет од осумнаесетте екипи — сите освен Тим Дименжн Дата и {{{име на тимот-2017b}}} — настапиле на трката.[5] Девет професионални континентални екипи настапиле, со што главната група се состоела од 25 екипи.[6]

Екипи од Светската турнеја на UCI (16)Професионални континентални екипи (9)

РутаУреди

Трката започнала во Руселаре и имала растојание од 203,4 километри, завршувајќи во Варегем. Имала долг рамен дел кој ги носел возачите источно од Руселаре кон Варегем; потоа лево од градот и јужно. Кај Авелгем, патеката повторно се враќала на исток до првото искачување, Ниуве Кваремонт, по 92 километри. Потоа следело искачувањето Катенберг, калдрмата кај Холевег и Хагхук, искачувањата на Леберг и Берендрис. По следното искачување, Валкенберг, патеката се враќала назад кон запад и кон целта, со преостанати 70 километри. Наскоро следеле Ајкенберг и Тајенберг, а потоа комбинацијата на Ауде Кваремонт и Патерберг. По завршниот рамен калдрмисан дел, Варенстрат, патеката одела на север за завршните три брда: Восенхол, Холстрат и Нокереберг. Од врвот на Нокереберг имало уште 10 километри до целта во Варегем.

Категоризирани искачувања и калдрмиУреди

Искачувања и делови со калдрма на Дварс дор Вландерен 2017
Бр. Име Растојание од Подлога Должина
(метри)
Наклон (%)
Почеток
(км)
Крај
(км)
(про.) (макс.)
1 Ниуве Кваремонт 90,7 112,7 асфалт 2000 4,2% 8%
2 Катенберг 110,1 93,3 асфалт 740 5,9% 8,2%
Холевег 110,8 92,6 калдрма 1500
Хагхук 119,5 83,9 калдрма 1700
3 Леберг 122,4 81,0 асфалт 700 6,1% 14%
4 Берендрис 126,6 76,8 асфалт 900 7,2% 14%
5 Валкенберг 131,6 71,8 асфалт 540 8,1% 12,8%
6 Ајкенберг 144,4 59,0 калдрма 1250 5,8% 10%
7 Тајенберг 150,1 53,3 калдрма 530 6,6% 15,8%
8 Ауде Кваремонт 167,9 35,5 калдрма 1500 4% 11,6%
9 Патерберг 171,4 32,0 калдрма 365 12,9% 20,3%
Варенстрат 177,2 26,2 калдрма 2000
10 Тигемберг 182,1 21,3 асфалт 1400 6,5% 9%
11 Холстрат 186,5 16,9 асфалт 1000 5,2% 12%
12 Нокереберг 194,0 9,4 калдрма 500 5,7% 6,7%
Херлегемстрат 196,7 6,7 калдрма 800

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[7]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ив Ламперт Квик-Степ Флорс4ч 47' 26
2.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 39
3.   Алексеј Луценко Астана+ 39
4.   Лук Дарбриџ Орика-Скот+ 39
5.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 1' 03
6.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 03
7.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 1' 03
8.   Дилан ван Барле ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 03
9.   Мичел Докер Орика-Скот+ 1' 03
10.   Флоријан Сенешал Кофидис+ 1' 03
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

  1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
  2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
  3. Декалуве, Брехт (22 март 2017). „Exuberant victory for local boy Lampaert in Dwars door Vlaanderen“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 22 март 2017.
  4. Декалуве, Брехт; О’Ши, Садб (22 март 2017). „Dwars door Vlaanderen: Lampaert parlays Quick-Step tactics to victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 22 март 2017.
  5. „Topsport-Vlaanderen and Wanty get wildcard for Dwars door Vlaanderen“. Het Laatste Nieuws (холандски). De Persgroep. Belga. 4 февруари 2017. Посетено на 19 март 2017.
  6. „Dwars door Vlaanderen / A travers la Flandre: List of participants“ (Portable Document Format). Дварс дор Вландерен. Фландриски класици. 12 март 2017. Посетено на 19 март 2017.
  7. „Дварс дор Вландерен 2017“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди