Класика де Сан Себастијан 2017

издание 2017 на велосипедската трка Класика де Сан Себастијан
Класика де Сан Себастијан 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание37. Класика де Сан Себастијан
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 1.UWT
Датум29 јули 2017
Растојание231 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеСан Себастијан
ОдредиштеСан Себастијан
Екипи20
Возачи на почеток159
Возачи на крај86
Просечна брзина39,276 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Тони Галопен (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Бауке Молема (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Класика де Сан Себастијан 2017 — 37. издание на велосипедската еднодневна трка Класика де Сан Себастијан, која се одржала на 29 јули како дваесет и шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена возачот на Тим Скај, Михал Квјатковски, во групен спринт од петмина, пред поранешните победници на трката Тони Галопен (Лото-Судал) и возачот на Трек-Сегафредо, Бауке Молема.[3]

ЕкипиУреди

Бидејќи Класика де Сан Себастијан е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Две професионални континентални екипи – Каха Рурал-Сегурос РГА and Кофидис – биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 20 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-хансгрое
 6.   Канондејл-Драпак
 7.   Дименжн Дата
 8.   ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мовистар
 13.   Орика-Скот
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (2)
 1.   Каха Рурал-Сегурос РГА
 2.   Кофидис

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[6]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски Тим Скај5ч 52' 53
2.   Тони Галопен Лото-Судал+ 0
3.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
4.   Том Димулен Санвеб+ 0
5.   Микел Ланда Тим Скај+ 2
6.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 28
7.   Антони Ру ФДЖ+ 38
8.   Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 38
9.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 38
10.   Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 38
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Виндзор, Ричард (29 јули 2017). „Michal Kwiatkowski wins Clásica San Sebastián 2017“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 29 јули 2017.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „Clasica Ciclista San Sebastian 2017 - Start List“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 29 јули 2017.
 6. „Класика де Сан Себастијан 2017“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди