Трка околу Фландрија

велосипедска трка во Белгија

Трка околу Фландрија (холандски: Ronde van Vlaanderen) — велосипедска друмска трка, дел од фландриските класици, која се одржува во Белгија на почетокот на пролетта, една недела пред друмската трка Париз-Рубе. Таа е дел од Светската турнеја UCI и е една од т.н. монументи на европскиот професионален календар. Таа е најважна велосипедска трка во Фландрија. Нејзиниот прекар е „Најдоброто од Фландрија“ (Vlaanderens mooiste).

Трка околу Фландрија
Ronde van Vlaanderen logo.png
За трката
Датумпочеток на април
РегионФландрија, Белгија
Месно имеRonde van Vlaanderen (холандски)
ПрекарDe Ronde
Vlaanderens mooiste
„Најдоброто од Фландрија“
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕднодневна трка
Историја
Прво издание1913 (1913)
Изданија103 (до 2019)
Прв победник Пол Деман (БЕЛ)
Најмногу победи Акил Бујсе (БЕЛ)
 Фјоренцо Мањи (ИТА)
 Ерик Леман (БЕЛ)
 Јохан Музеув (БЕЛ)
 Том Бонен (БЕЛ)
 Фабијан Канчелара (НОР)
(3 победи)
Неодамнешен победник Алберто Бетиол (ИТА)

ИсторијаУреди

Трката околу Фландрија била започната во 1913 од Карел ван Вејненделе, соосновач на спортскиот весник Sportwereld. Во тоа време било вообичаено за издавачите на весници и списанија да организираат велосипедски трки како начин за промовирање на весникот и зголемување на тиражот.

Трката пред Втората светска војна вообичаено се одржувала во ист ден со Милано-Санремо во Италија. Познати италијански и француски велосипедисти ја претпочитале италијанската трка, што објаснува зошто имало само еден небелгиски победник пред војната. По војната, трката стекнала одредена важност, кога станала дел од Предизвикот Дегранж-Коломбо, претходник на денешниот UCI ProTour. Рекордери по бројот на победи на трката се Белгијците, Акил Бујсе, Ерик Леман, Јохан Музеув и Том Бонен и Италијанец Фјоренцо Мањи, секој со по три победи.

Регионален симболУреди

 
Споменик за трката кај Падестрат во Источна Фландрија.

Велосипедизмот бил во лоша состојба низ Белгија на почетокот на XX век. Велодромите биле затворени и немало повеќе национални првенства.[1][2] Единствената голема белгиска трка, Лиеж-Бастон-Лиеж, била на југ, во француското говорно подрачје. Како што се зголемувало нерасположението, Одил Дефраје станал првиот Белгиец кој го освоил Тур де Франс во 1912.[3] Тој имал 20 години и иако возел за француската екипа Алсион, тој го претставувал потенцијалниот подем за белгискиот велосипедизам. Неговата победа го поттикнало Август де Мет, директор на Société Belge d'Imprimerie, да го издаде спортското списание наречено Sportwereld.[1][4]

Најпознат велосипедски новинар за Sportwereld' бил Каролус („Карел“) Лудовикус Стејерт,[5] кој пишувал како Карел ван Вејненделе, име по кое станал најпознат. [n 1][6][7] Ван Вејненделе било петто од петнаесетте деца во семејството во Вејненделе (Вејнендале),[8] близу Торхаут. Неговиот татко работел со лен и умрел кога Карел имал 18 месеци.[6] Во 1942 напишал: „Да бидеш роден во сиромашно семејство, тоа беше мојата сила. Ако си пораснал без набори и знаеш каква глад сум имал, можеш да ги издржиш велосипедските трки“. Го напуштил училиштето на 14 години и работел за пекар, терал крави, миел шишиња и пренесувал пакети. Работел за француските семејства во Брисел и Остенде и се чувствувал понижен од нивниот начин на однесување кон него.[5]

Се обидел со велосипедизам, освоил неколку награди, но без некој поголем успех. Наместо тоа започнал да пишува за велосипедизмот како регионален дописник, најпрвин за De Torhoutenaer, локален весник, потоа од 1909 за Onze Kampioenen во Антверпен и Sportvriend во Изегем.[9] Тогаш го прифатил неговиот псевдоним.[5] Тоа го привлекло вниманието на Де Мет и неговиот соработник, организаторот на трката Лен ван де Хауте, со кого Ван Вејненделе соработувал во Sportvriend.[9] Двајцата отпатувале до Торхаут и го прашале Ван Вејненделе дали би сакал да се приклучи на новиот весник кој ќе биде наречен Sportwereld. Ван Вејненделе изјавил „Би можел“.[9] Првото издание се појавило за време на Фландриското првенство на 12 септември 1912. Ван Вејненделе станал негов прв уредник на 1 јануари 1913. Изјавил:

Мислиме дека има многу да се направи тука. Исто така сакавме да издадеме весник кој ќе зборува за нашите Фламанци на нивниот сопствен јазик и да им даде самодоверба како Фландријци. Водевме 10-годишна војна, на пример, со француското раководство на националната велосипедска федерација во Брисел. И победивме.[10]

На 25 мај истата година ја организирал првата Трка околу Фландрија, која поминувала низ белгиските градови во холандското говорно подрачје бидејќи „сите фламански градови морале да придонесат кон ослободувањето на Фламанците“.[5] Завршила кај Маријакерке, сега предградие на Гент и поминала низ Синт Никлас, Алст, Ауденарде, Кортрејк, Ворне, Остенде, Торхаут, Руселаре и Брухе.[11] Имала растојание од 330 километри, целосно на лоши патишта и само понекогаш на велосипедски патеки. Настапиле 37 возачи.[2] Трката завршила на водена патека која го заобиколувала езерото во Маријакерке, каде продажбата на билетите ја покриле само половина од наградниот фонд.[2]

ПобеднициУреди

Возач Тим
1913   Деман, ПолПол Деман (БЕЛ)
1914   Бујсе, МарселМарсел Бујсе (БЕЛ)
1915 Немало трка
1916 Немало трка
1917 Немало трка
1918 Немало трка
1919   ван Лерберге, АнриАнри ван Лерберге (БЕЛ)
1920   ван Хевел, ЖилЖил ван Хевел (БЕЛ)
1921   Вермандел, РенеРене Вермандел (БЕЛ)
1922   де Вос, ЛеонЛеон де Вос (БЕЛ)
1923   Зутер, ХајриХајри Зутер (ШВА)
1924   Дебетс, ЖерарЖерар Дебетс (БЕЛ)
1925   Делбек, ЖилиенЖилиен Делбек (БЕЛ)
1926   Вершурен, ДенисДенис Вершурен (БЕЛ)
1927   Дебетс, ЖерарЖерар Дебетс (БЕЛ)
1928   Мертенс, ЈанЈан Мертенс (БЕЛ)
1929   Дервес, ЏефЏеф Дервес (БЕЛ)
1930   Бондул, ФрансФранс Бондул (БЕЛ)
1931   Гејселс, РоменРомен Гејселс (БЕЛ)
1932   Гејселс, РоменРомен Гејселс (БЕЛ)
1933   Шеперс, АлфонсАлфонс Шеперс (БЕЛ)
1934   Ребри, ГастонГастон Ребри (БЕЛ)
1935   Дурло, ЛујЛуј Дурло (БЕЛ)
1936   Хардикест, ЛујЛуј Хардикест (БЕЛ)
1937   Д’Хоге, МишелМишел Д’Хоге (БЕЛ)
1938   де Калуве, ЕдгардЕдгард де Калуве (БЕЛ)
1939   Керс, КарелКарел Керс (БЕЛ)
1940   Бујсе, АкилАкил Бујсе (БЕЛ)
1941   Бујсе, АкилАкил Бујсе (БЕЛ)
1942   Шоте, БрикБрик Шоте (БЕЛ)
1943   Бујсе, АкилАкил Бујсе (БЕЛ)
1944   ван Стенберген, РикРик ван Стенберген (БЕЛ)
1945   Грисоле, СилвенСилвен Грисоле (БЕЛ)
1946   ван Стенберген, РикРик ван Стенберген (БЕЛ)
1947   Фењерт, ЕмилЕмил Фењерт (БЕЛ)
1948   Шоте, БрикБрик Шоте (БЕЛ)
1949   Мањи, ФјоренцоФјоренцо Мањи (ИТА)
1950   Мањи, ФјоренцоФјоренцо Мањи (ИТА)
1951   Мањи, ФјоренцоФјоренцо Мањи (ИТА)
1952   Декок, РожеРоже Декок (БЕЛ)
1953   ван Ест, ВимВим ван Ест (ХОЛ)
1954   Импанис, РајмондРајмонд Импанис (БЕЛ)
1955   Бобе, ЛујонЛујон Бобе (ФРА)
1956   Форестир, ЖанЖан Форестир (ФРА)
1957   де Брујне, ФредФред де Брујне (БЕЛ)
1958   Дерејке, ЖерменЖермен Дерејке (БЕЛ)
1959   ван Лој, РикРик ван Лој (БЕЛ)
1960   де Каботер, АртурАртур де Каботер (БЕЛ)
1961   Симпсон, ТомТом Симпсон (ВБР)
1962   ван Лој, РикРик ван Лој (БЕЛ)
1963   Форе, НулНул Форе (БЕЛ)
1964   Алтиг, РудиРуди Алтиг (ГЕР)
1965   де Ро, ЈоЈо де Ро (ХОЛ) Телевизир
1966   Селс, ЕдвардЕдвард Селс (БЕЛ) Соло Суперија
1967   Ѕандегу, ДиноДино Ѕандегу (ИТА) Салварани
1968   Годефрот, ВолтерВолтер Годефрот (БЕЛ) Фландрија
1969   Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Фаема
1970   Леман, ЕрикЕрик Леман (БЕЛ) Фландрија-Марс
1971   Долман, ЕвертЕверт Долман (ХОЛ) Фландрија
1972   Леман, ЕрикЕрик Леман (БЕЛ) Бик
1973   Леман, ЕрикЕрик Леман (БЕЛ) Пежо
1974   Бал, СесСес Бал (ХОЛ) Ган Мерсие
1975   Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1976   Планкерт, ВолтерВолтер Планкерт (БЕЛ) Марс Пилс
1977   де Влеминк, РожеРоже де Влеминк (БЕЛ) Бруклин
1978   Годефрот, ВолтерВолтер Годефрот (БЕЛ) Ејсбурке
1979   Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) ТИ-Рали
1980   Полентие, МишелМишел Полентие (БЕЛ) Сплендор Адмирал
1981   Кајпер, ХениХени Кајпер (ХОЛ) ДАФ Тракс
1982   Мартенс, РенеРене Мартенс (БЕЛ) ДАФ Тракс
1983   Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) ТИ Рали
1984   Ламертс, ЈоханЈохан Ламертс (ХОЛ) Панасоник Рали
1985   Вандерерден, ЕрикЕрик Вандерерден (БЕЛ) Панасоник Рали
1986   ван дер Пул, АдриАдри ван дер Пул (ХОЛ) Квантум
1987   Крикелион, КлодКлод Крикелион (БЕЛ) Хитачи Марк Росин
1988   Планкерт, ЕдиЕди Планкерт (БЕЛ) АД Рентинг
1989   ван Хојдонк, ЕдвигЕдвиг ван Хојдонк (БЕЛ) Суперконфлекс
1990   Аргентин, МореноМорено Аргентин (ИТА) Ариостеа
1991   ван Хојдонк, ЕдвигЕдвиг ван Хојдонк (БЕЛ) Буклер Колнаго
1992   Диран, ЖакиЖаки Диран (ФРА) Касторама
1993   Музеу, ЈоханЈохан Музеу (БЕЛ) ГБ-МГ Малјифичио
1994   Буњо, ЏаниЏани Буњо (ИТА) Тим Полти-Вапорето
1995   Музеу, ЈоханЈохан Музеу (БЕЛ) Мапеи-ГБ-Латексо
1996   Бартоли, МикелеМикеле Бартоли (ИТА) МГ Малјифичио-Техноџим
1997   Серенсен, РолфРолф Серенсен (ДАН) Рабобанк
1998   Музеу, ЈоханЈохан Музеу (БЕЛ) Мапеи-Брикоби
1999   ван Петегем, ПетерПетер ван Петегем (БЕЛ) ТВМ-Фарм Фритес
2000   Чмил, АндрејАндреј Чмил (БЕЛ) Лото-Адеко
2001   Бортолами, ЏанлукаЏанлука Бортолами (ИТА) Такони Спорт-Вини Калдирола
2002   Тафи, АндрејаАндреја Тафи (ИТА) Мапеи
2003   ван Петегем, ПетерПетер ван Петегем (БЕЛ) Лото-Домо
2004   Весеман, ШтефенШтефен Весеман (ГЕР) Т-Мобајл Тим
2005   Бонен, ТомТом Бонен (БЕЛ) Квик Степ-Инерџетик
2006   Бонен, ТомТом Бонен (БЕЛ) Квик Степ-Инерџетик
2007   Балан, АлесандроАлесандро Балан (ИТА) Лампре-Фондитал
2008   Деволдер, СтејнСтејн Деволдер (БЕЛ) Квик Степ
2009   Деволдер, СтејнСтејн Деволдер (БЕЛ) Квик Степ
2010   Канчелара, ФабијанФабијан Канчелара (ШВА) Тим Саксо Банк
2011   Нујенс, НикНик Нујенс (БЕЛ) Саксо Банк-СанГард
2012   Бонен, ТомТом Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ
2013   Канчелара, ФабијанФабијан Канчелара (ШВА) РадиоШек-Леопард
2014   Канчелара, ФабијанФабијан Канчелара (ШВА) Трек Фактори Рејсинг
2015   Кристоф, АлександерАлександер Кристоф (НОР) Катјуша
2016   Саган, ПетерПетер Саган (СВК) Тинкоф
2017   Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Квик-Степ Флорс
2018   Терпстра, НикиНики Терпстра (ХОЛ) Квик-Степ Флорс
2019   Бетиол, АлбертоАлберто Бетиол (ИТА) ЕФ Едукејшн Фирст

Повеќекратни победнициУреди

Победи Возач Држава Изданија
3 Ахил Бејсе   Белгија 1940, 1941, 1943
Фјоренцо Мањи   Италија 1949, 1950, 1951
Ерик Леман   Белгија 1970, 1972, 1973
Јохан Мизеу   Белгија 1993, 1995, 1998
Том Бонен   Белгија 2005, 2006, 2012
Фабијан Канчелара   Швајцарија 2010, 2013, 2014
2 Жерар Дебетс   Белгија 1924, 1927
Ромен Гејселс   Белгија 1931, 1932
Брик Схоте   Белгија 1942, 1948
Рик ван Стенберген   Белгија 1944, 1946
Рик ван Лој   Белгија 1959, 1962
Валтер Годефрот   Белгија 1968, 1978
Еди Меркс   Белгија 1969, 1975
Јан Рас   Холандија 1979, 1983
Едвиг ван Хојдонк   Белгија 1989, 1991
Петер ван Петегем   Белгија 1999, 2003
Стејн Деволдер   Белгија 2008, 2009
 • Возачи со закосени букви се сè уште активни.

Победи по земјаУреди

Победи Држава
69   Белгија
11   Италија
10   Холандија
4   Швајцарија
3   Франција
2   Германија
1   Обединето Кралство,   Данска ,   Норвешка,   Словачка

Победници на Трката околу Фландрија и Париз-Рубе во иста годинаУреди

Победници на Париз-Рубе и
Трката околу Фландрија
Возач Земја Година
Хајри Зутер   Швајцарија 1923
Ромен Гејселс   Белгија 1932
Гастон Ребри   Белгија 1934
Рајмонд Импанис   Белгија 1954
Фред де Брујне   Белгија 1957
Рик ван Лој   Белгија 1962
Роже де Влеминк   Белгија 1977
Петер ван Петегем   Белгија 2003
Том Бонен   Белгија 2005
Фабијан Канчелара   Швајцарија 2010
Том Бонен   Белгија 2012
Фабијан Канчелара   Швајцарија 2013

РекордиУреди

 • Најбрзо издание на Трката околу Фландрија било во 2001, освоено од Италијанецот Џанлука Бортолами: 43,6 км/на час.
 • Пет велосипедисти го делат рекордот по број на победи, по три секој од нив: Италијанецот Фјоренцо Мањи и четворица Белгијци: Акил Бујсе, кој победил во 1940-тите, Ерик Леман, кој победил на почетокот на 1970-тите, Јохан Музеу ја освоил трката во 1993, 1995 и 1998 и Том Бонен, кој ја освоил трката во 2005, 2006 и 2012.[7]
 • Земја со најмногу победи е Белгија (68).
 • Само шест возачи ја имаат освоено две години по ред.[7]
 • Најстар победник бил Андреј Чмил во 2000 на 37 години, 2 месеца и 11 дена.

ПоврзаноУреди

ЗабелешкиУреди

 1. Каролус („Карел“) Лудовикус Стејерт, кој пишувал како Карел ван Вејненделе, роден во Торхаут, Белгија, на 16 ноември 1882, умрел во Дејнзе, Белгија, на 20 декември 1961. Неговиот споменик се наоѓа на врвот на Кваремонт близу Клујсберген. Бил поставен во 1964.

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 Schroeders, Fer (1999), Les Classiques du 20ème Siècle, De Eeclonaar, Belgium, ISBN 90-74128-58-0, p145
 2. 2,0 2,1 2,2 Vanwalleghem, Rik, Het Wonder van Vlaanderen, Pinguin, Belgium, ISBN 90-73322-09-X, p65-66
 3. Velo 101, Route
 4. Sportwereld сè уште постои
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Карел ван Вејненделе
 6. 6,0 6,1 Vanwalleghem, Rik, Het Wonder van Vlaanderen, Pinguin, Belgium, ISBN 90-73322-09-X, p18
 7. 7,0 7,1 7,2 Карел ван Вејненделе Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „RVV 1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 8. Brussels Onderwijs Punt, Vgc Wablieft
 9. 9,0 9,1 9,2 DBNL, Digitale Bibliotheek voor de Nederlaandse letteren. Het rijke Vlaamsche wielerleven, Karel Van Wijnendaele, p101, De stichting van ‘Sportwereld’
 10. Vanwalleghem, Rik, Het Wonder van Vlaanderen, Pinguin, Belgium, ISBN 90-73322-09-X, p20
 11. Историја на Трката околу Фландрија

Надворешни врскиУреди