Париз-Рубе 2019

117. издание на велосипедската трка
Париз-Рубе 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Paris Roubaix - Echappée - Mons-en-Pévèle.jpg
Детали за трката
Издание117. Париз-Рубе
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум14 април 2019
Растојание257 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеКомпјењ
ОдредиштеРубе
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај100
Просечна брзина43,07 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Филип Жилбер (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGER Нилс Полит (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Ив Ламперт (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Париз-Рубе 2019 — 117. издание на велосипедската еднодневна трка Париз-Рубе, која се одржала на 14 април како шеснаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од Филип Жилбер во спринт пред Нилс Полит, додека Ив Ламперт завршил на третото место.[2]

ЕкипиУреди

Бидејќи Париз-Рубе е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   ССС Тим
 6.   Декојнинк-Квик Степ
 7.   Дименжн Дата
 8.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9.   Групама-ФДЖ
 10.   Џамбо-Висма
 11.   Катјуша-Алпесин
 12.   Лото-Судал
 13.   Мичелтон-Скот
 14.   Мовистар
 15.   Инеос
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Аркеа-Самсик
 2.   Кофидис
 3.   Делко-Марсеј Прованс
 4.   Директ Енержи
 5.   Ромпот-Шарл
 6.   Ванти-Груп Гобер
 7.   Витал Консепт-Б&Б Хотелс

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[5]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ5ч 58' 02
2.   Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 0
3.   Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 13
4.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 40
5.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 42
6.   Флоријан Сенешал Декојнинк-Квик Степ+ 47
7.   Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 47
8.   Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ+ 47
9.   Евалдас Шишкевичиус Нипо Делко Уан Прованс+ 47
10.   Себастијан Лангевелд ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 47
11.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 47
12.   Грег ван Авермат ССС+ 47
13.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 47
14.   Хајнрих Хауслер Бахреин-Мерида+ 1' 24
15.   Адријан Пети Тотал Директ Енержи+ 1' 25
16.   Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 1' 36
17.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 1' 36
18.   Антони Тиржис Тотал Директ Енержи+ 1' 36
19.   Иго Хофстетер Кофидис+ 1' 36
20.   Берт де Бакер Витал Консепт-Б&Б Хотелс+ 1' 36
Извор: ProCyclingStats


Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Paris-Roubaix 2019: Philippe Gilbert wins fourth different monument as Deceuninck-Quick Step strike gold“. The Telegraph. Посетено на 15 април 2019.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Paris-Roubaix 2019 | Startlist“. www.procyclingstats.com. Посетено на 14 април 2019.
 5. „Париз-Рубе 2019“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди