Страде Бјанке 2018

12. издание на велосипедската трка Страде Бјанке

Страде Бјанке 2018 — 12. издание на велосипедската еднодневна трка Страде Бјанке, која се одржала на 3 март како петти настан во сезоната на Светската турнеја. Вторпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[1][2]

Страде Бјанке 2018
Детали за трката
Издание12. Страде Бјанке
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум3 март 2018
Растојание184 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеСиена
ОдредиштеСиена
Екипи21
Возачи на почеток147
Возачи на крај53
Просечна брзина36,37 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Тиш Бенот (Лото-Судал)
ВторопласиранFRA Ромен Барде (АГ2Р Ла Мондијал)
ТретопласиранBEL Ваут ван Ерт (Верандас Вилемс-Крелан)
◀20172019▶
Документација

Тиш Бенот (Лото-Судал) ја освоил својата прва професионална победа,[3] откако нападнал од групата во потера по предводниците Ромен Барде (АГ2Р-Ла Мондијал) и Ваут ван Ерт (Верандас Вилемс-Крелан) пред да ги помине во завршниот сектор на калливите патишта. Бенот дошол сам до победа со 39 секунди пред Барде,[4] кој го поминал Ван Ерт во завршниот километар; Ван Ерт, трикратен велокрос првак, на крајот го заокружил подиумот со дополнителни 19 секунди зад Барде.[4]

Екипи уреди

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи избрале да настапат на трката, како во 2017 година. Дополнително, три професионални континентални екипи се натпреварувале со што се заокружила главната група од 21 екипа.[5]

Страде Бјанке е завршна трка за ФДЖ под тоа име; од Париз-Ница следниот ден, екипата ќе биде позната како Групама-ФДЖ.[6]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (3)

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[7]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тиш Бенот Лото-Судал5ч 03' 33
2.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 39
3.   Ваут ван Ерт Верандас Вилемс-Крелан+ 58
4.   Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 25
5.   Џовани Висконти Бахреин-Мерида+ 1' 27
6.   Роберт Пауер Мичелтон-Скот+ 1' 29
7.   Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 1' 42
8.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 2' 08
9.   Питер Сери Квик-Степ Флорс+ 2' 11
10.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 2' 16
11.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 3' 05
12.   Даниел Ос Бора-Хансгрое+ 3' 22
13.   Флорис де Тир Лото НЛ-Џамбо+ 4' 03
14.   Џани Москон Тим Скај+ 4' 08
15.   Маркус Бургхарт Бора-Хансгрое+ 4' 10
16.   Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 4' 14
17.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4' 41
18.   Андреј Амадор Мовистар+ 4' 55
19.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 5' 12
20.   Валентен Мадуа ФДЖ+ 5' 14
Извор: ProCyclingStats


Наводи уреди

  1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
  2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Архивирано од изворникот на 2017-09-25. Посетено на 20 октомври 2016.
  3. „Strade Bianche: Benoot crushes the gravel in emphatic solo victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 3 март 2018. Посетено на 3 март 2018.
  4. 4,0 4,1 Виндзор, Ричард (3 март 2018). „Tiesj Benoot puts in super show of strength to win 2018 Strade Bianche“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 3 март 2018.
  5. „Elenco Iscritti / Rider List / Liste des engages“ (Portable Document Format). Страде Бјанке. RCS MediaGroup. Посетено на 2 март 2018.
  6. Робертшо, Хенри (31 јануари 2018). „Groupama-FDJ reveal new kit for 2018 season“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 2 март 2018.
  7. „Страде Бјанке 2018“. ProCycling.

Надворешни врски уреди