Амстел Голд Рејс 2014

Амстел Голд Рејс 2014 — 49. издание на еднодневната велосипедска трка Амстел Голд Рејс. Била одржана на 20 април 2014 на растојание од 251 километар и била единаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.

Амстел Голд Рејс 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 11 од 28
Детали за трката
Date 20 април 2014
Растојание 251 км
Време 6ч 25' 57" (24,25 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Филип Жилбер (БЕЛ) (Ванти-Груп Гобер)
Втор  Јеле Ванендерт (БЕЛ) (Лото-Белисол)
Трет  Сајмон Геранс (АВС) (Орика-ГринЕЏ)
2013
2015

Трката била освоена по третпат од Белгиецот Филип Жилбер, пред сонародникот Јеле Ванендерт и Австралиецот Сајмон Геранс.[1]

Екипи уреди

Бидејќи Амстел Голд Рејс е настан од Светската турнеја на UCI, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски повикани и се обврзани да испратат екипа. На шест други екипи им биле доделени специјални покани и со тоа била создадена група од 24 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:[2]

Резултати уреди

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Филип Жилбер (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер 6ч 25' 57" 80
2   Јеле Ванендерт (БЕЛ) Лото-Белисол + 5" 60
3   Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ + 6" 50
4   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 6" 40
5   Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 6" 30
6   Зимон Гешке (ГЕР) Џајант-Шимано + 10" 22
7   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 10" 14
8   Енрико Гаспарото (ИТА) Астана + 10" 10
9   Даниел Морено (ШПА) Катјуша + 10" 6
10   Јукија Араширо (ЈАП) Тим Јуропкар + 12" 2

Наводи уреди

  1. „Philippe Gilbert bursts clear for third win“. BBC Sport. BBC. 20 април 2014. Посетено на 20 април 2014.
  2. „Почетна список на Амстел Голд Рејс 2014“. cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 18 април 2014.

Надворешни врски уреди