Е3 Харелбеке 2017

издание 2017 на велосипедската трка Е3 Харелбеке

Е3 Харелбеке 2017 (службено: Е3 Харелбеке Рекорд Банк 2017) — 60. издание на велосипедската еднодневна трка Е3 Харелбеке, која се одржала на 24 март како единаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Е3 Харелбеке 2017
Детали за трката
Издание60. Е3 Саксо Банк Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум24 март 2017
Растојание206,1 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеХарелбеке
ОдредиштеХарелбеке
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај112
Просечна брзина42,895 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим)
ВторопласиранBEL Филип Жилбер (Квик-Степ Флорс)
ТретопласиранBEL Оливер Насен (АГ2Р Ла Мондијал)
◀20162018▶
Документација

Во спринт од тројца белгиски возачи, Грег ван Авермат (Ванти-Груп Гобер) победил пред националниот првак Филип Жилбер од Квик-Степ Флорс, додека подиумот го заокружил возачот на Аг2р-Ла Мондијал, Оливер Насен.[3]

Екипи уреди

Бидејќи Е3 Харелбеке е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Рута уреди

Растојанието на Е3 Харелбеке 2017 изнесувало 206,1 километар.[6] Рутата тргнувала од средиштето на Харелбеке и се движело на исток до Нинове, по што вртела на запад и се движела низ Фламанските Ардени со петнаесет искачување. Тигемберг, последното искачување, било сместено на 20 километри од целта.

Категоризирани искачувања и калдрми уреди

Искачувања и калдрми на Е3 Харелбеке 2017[6][7]
Бр. Име Растојание од Површина Должина
(метри)
Наклон (%)
Почеток
(км)
Крај
(км)
(прос.) (макс.)
Бокарнестрат 28,8 177,3 калдрма 1200
1 Катеберг 29,0 177,1 асфалт 600 6,7% 8,0%
Холевег 30,8 175,3 калдрма 1500
Падестрат 42,3 163,8 калдрма 2300
2 Ла Упе 93,2 112,9 асфалт 3440 3,32% 10%
3 Крејсберг 109,5 96,6 асфалт &
калдрма
800 4,8% 9%
4 Кноктеберг 117,4 88,7 асфалт 1530 5,3% 13,3%
5 Хотондберг 121,3 84,8 асфалт 1200 4% 8%
6 Кортекер 128,4 77,7 асфалт 1000 6,4% 17%
7 Тајенберг 133,3 72,8 калдрма 650 9,5% 18%
8 Боањберг 139,6 66,5 асфалт 2180 5,8% 15%
9 Ејкенберг 144,1 62,0 калдрма 1200 5,5% 11%
10 Статионсберг 149,5 56,6 калдрма 460 3,2% 5,7%
Маријаборестрат 150,2 55,9 калдрма 2000
11 Капелберг 159,5 46,6 асфалт 900 4% 7%
12 Патерберг 164,4 41,7 калдрма 700 12% 20%
13 Ауде Кваремонт 167,2 38,9 калдрма 2200 4,2% 11%
14 Карнемелкбекстрат 175,0 31,1 асфалт 1530 4,9% 7,3%
Варентстрат 182,6 23,5 калдрма 2000
15 Тигемберг 186,1 20,0 асфалт 1000 6,5% 9%

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[8][9]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим4ч 48' 17
2.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
4.   Лук Дарбриџ Орика-Скот+ 40
5.   Лукас Пестлбергер Бора-Хансгрое+ 41
6.   Михаел Валгрен Астана+ 52
7.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 52
8.   Том Бонен Квик-Степ Флорс+ 52
9.   Дилан ван Барле ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 52
10.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 52
11.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 52
12.   Јенс Кекелејре Орика-Скот+ 52
13.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 52
14.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 52
15.   Лук Роу Тим Скај+ 52
16.   Себастијан Лангевелд ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 52
17.   Лауренс де Вресе Астана+ 52
18.   Игнатас Коноваловас ФДЖ+ 52
19.   Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 52
20.   Даниел Ос БМЦ Рејсинг Тим+ 52
Извор: ProCyclingStats


Наводи уреди

  1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
  2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
  3. „Van Avermaet wins E3 Harelbeke“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 24 март 2017. Посетено на 24 март 2017.
  4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  5. „60e Record Bank E3 Harelbeke - CAT 1.UWT: Deelnemerslijst / Liste des partants / List of participants 2017“ (PDF). Е3 Харелбеке. Kon. Wielerclub Hand in Hand VZW. Архивирано од изворникот (Portable Document Format) на 2017-03-24. Посетено на 23 март 2017.
  6. 6,0 6,1 „60e Record Bank E3 Harelbeke - CAT 1.UWT: Parcours“ (PDF). Е3 Харелбеке. Kon. Wielerclub Hand in Hand VZW. Архивирано од изворникот (Portable Document Format) на 2017-03-24. Посетено на 23 март 2017.
  7. „60e Record Bank E3 Harelbeke - CAT 1.UWT: Technische Gids / Le Guide Technique / Technical Guide“ (PDF). Е3 Харелбеке. Kon. Wielerclub Hand in Hand VZW. Архивирано од изворникот (Portable Document Format) на 2017-03-24. Посетено на 23 март 2017.
  8. „Е3 Харелбеке 2017“. ProCycling.
  9. „Uitslag - Résultat - Result“ (Portable Document Format). KBWB-RVLB.com. Royal Belgian Cycling League. 24 март 2017. Посетено на 24 март 2017.

Надворешни врски уреди