Е3 Харелбеке 2017

издание 2017 на велосипедската трка Е3 Харелбеке
Е3 Харелбеке 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание60. Е3 Саксо Банк Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум24 март 2017
Растојание206,1 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеХарелбеке
ОдредиштеХарелбеке
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај112
Просечна брзина42,895 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Филип Жилбер (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Оливер Насен (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
E3Harelbeke2017.png
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Е3 Харелбеке 2017 (службено: Е3 Харелбеке Рекорд Банк 2017) — 60. издание на велосипедската еднодневна трка Е3 Харелбеке, која се одржала на 24 март како единаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Во спринт од тројца белгиски возачи, Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) победил пред националниот првак Филип Жилбер од Квик-Степ Флорс, додека подиумот го заокружил возачот на Аг2р-Ла Мондијал, Оливер Насен.[3]

ЕкипиУреди

Бидејќи Е3 Харелбеке е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-хансгрое
 6.   Канондејл-Драпак
 7.   Дименжн Дата
 8.   ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото-Судал
 11.   Лото НЛ-Џамбо
 12.   Мовистар
 13.   Орика-Скот
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Директ Енержи
 2.   Гаспром-РусВело
 3.   Ромпот-Недерландсе Лотереј
 4.   Спорт Вландерен-Балоас
 5.   Верандас Вилемс-Крелан
 6.   Ванти-Груп Гобер
 7.   ВБ-Веранкласик-Аква Протект

РутаУреди

Растојанието на Е3 Харелбеке 2017 изнесувало 206,1 километар.[6] Рутата тргнувала од средиштето на Харелбеке и се движело на исток до Нинове, по што вртела на запад и се движела низ Фламанските Ардени со петнаесет искачување. Тигемберг, последното искачување, било сместено на 20 километри од целта.

Категоризирани искачувања и калдрмиУреди

Искачувања и калдрми на Е3 Харелбеке 2017[6][7]
Бр. Име Растојание од Површина Должина
(метри)
Наклон (%)
Почеток
(км)
Крај
(км)
(прос.) (макс.)
Бокарнестрат 28,8 177,3 калдрма 1200
1 Катеберг 29,0 177,1 асфалт 600 6,7% 8,0%
Холевег 30,8 175,3 калдрма 1500
Падестрат 42,3 163,8 калдрма 2300
2 Ла Упе 93,2 112,9 асфалт 3440 3,32% 10%
3 Крејсберг 109,5 96,6 асфалт &
калдрма
800 4,8% 9%
4 Кноктеберг 117,4 88,7 асфалт 1530 5,3% 13,3%
5 Хотондберг 121,3 84,8 асфалт 1200 4% 8%
6 Кортекер 128,4 77,7 асфалт 1000 6,4% 17%
7 Тајенберг 133,3 72,8 калдрма 650 9,5% 18%
8 Боањберг 139,6 66,5 асфалт 2180 5,8% 15%
9 Ејкенберг 144,1 62,0 калдрма 1200 5,5% 11%
10 Статионсберг 149,5 56,6 калдрма 460 3,2% 5,7%
Маријаборестрат 150,2 55,9 калдрма 2000
11 Капелберг 159,5 46,6 асфалт 900 4% 7%
12 Патерберг 164,4 41,7 калдрма 700 12% 20%
13 Ауде Кваремонт 167,2 38,9 калдрма 2200 4,2% 11%
14 Карнемелкбекстрат 175,0 31,1 асфалт 1530 4,9% 7,3%
Варентстрат 182,6 23,5 калдрма 2000
15 Тигемберг 186,1 20,0 асфалт 1000 6,5% 9%

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[8][9]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим4ч 48' 17
2.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
4.   Лук Дарбриџ Орика-Скот+ 40
5.   Лукас Пестлбергер Бора-Хансгрое+ 41
6.   Михаел Валгрен Астана+ 52
7.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 52
8.   Том Бонен Квик-Степ Флорс+ 52
9.   Дилан ван Барле ЕФ Едукејшн-Нипо+ 52
10.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-Нипо+ 52
11.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 52
12.   Јенс Кекелејре Орика-Скот+ 52
13.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 52
14.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 52
15.   Лук Роу Тим Скај+ 52
16.   Себастијан Лангевелд ЕФ Едукејшн-Нипо+ 52
17.   Лауренс де Вресе Астана+ 52
18.   Игнатас Коноваловас ФДЖ+ 52
19.   Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 52
20.   Даниел Ос БМЦ Рејсинг Тим+ 52
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „Van Avermaet wins E3 Harelbeke“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 24 март 2017. Посетено на 24 март 2017.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „60e Record Bank E3 Harelbeke - CAT 1.UWT: Deelnemerslijst / Liste des partants / List of participants 2017“ (Portable Document Format). Е3 Харелбеке. Kon. Wielerclub Hand in Hand VZW. Посетено на 23 март 2017.
 6. 6,0 6,1 „60e Record Bank E3 Harelbeke - CAT 1.UWT: Parcours“ (Portable Document Format). Е3 Харелбеке. Kon. Wielerclub Hand in Hand VZW. Посетено на 23 март 2017.
 7. „60e Record Bank E3 Harelbeke - CAT 1.UWT: Technische Gids / Le Guide Technique / Technical Guide“ (Portable Document Format). Е3 Харелбеке. Kon. Wielerclub Hand in Hand VZW. Посетено на 23 март 2017.
 8. „Е3 Харелбеке 2017“. ProCycling.
 9. „Uitslag - Résultat - Result“ (Portable Document Format). KBWB-RVLB.com. Royal Belgian Cycling League. 24 март 2017. Посетено на 24 март 2017.

Надворешни врскиУреди