Гент-Вевелгем 2019

81. издание на велосипедската трка
Гент-Вевелгем 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание81. Гент-Вевелгем
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2019 1.UWT
Датум31 март 2019
Растојание251,5 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеДејнзе
ОдредиштеВевелгем
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај78
Просечна брзина46,269 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNOR Александер Кристоф (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGER Џон Дегенколб (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Оливер Насен (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
Gent-Wevelgem 2019 men.png
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Гент-Вевелгем 2019 — 81. издание на велосипедската еднодневна трка Гент-Вевелгем, која се одржала на 31 март како дванаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од норвешкиот возач Александер Кристоф во спринтерска завршница.

ЕкипиУреди

Бидејќи Гент-Вевелгем е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, заокружувајќи ја главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   Бора-Хансгрое
 2.   Декојнинк-Квик Степ
 3.   Лото-Судал
 4.   АГ2Р Ла Мондијал
 5.   Астана
 6.   Бахреин-Мерида
 7.   ССС Тим
 8.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9.   Групама-ФДЖ
 10.   Мичелтон-Скот
 11.   Мовистар
 12.   Дименжн Дата
 13.   Џамбо-Висма
 14.   Катјуша-Алпесин
 15.   Инеос
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Корендон-Циркус
 2.   Ванти-Груп Гобер
 3.   Спорт Вландерен-Балоас
 4.   Валони Брисел
 5.   Кофидис
 6.   Директ Енержи
 7.   Ромпот-Шарл

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[3]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати5ч 26' 04
2.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
3.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
4.   Матје ван дер Пул Корендон-Циркус+ 0
5.   Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
6.   Адријан Пети Директ Енержи+ 0
7.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
8.   Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
9.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 0
10.   Јенс Дебишер Катјуша-Алпесин+ 0
Извор: ProCyclingStats


Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Гент-Вевелгем 2019“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди