Џиро ди Ломбардија 2017

издание 2017 на велосипедската трка Џиро ди Ломбардија 2017
Џиро ди Ломбардија 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание111. Џиро ди Ломбардија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум7 октомври 2017
Растојание247 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеБергамо
ОдредиштеКомо
Екипи25
Возачи на почеток199
Возачи на крај100
Просечна брзина39,469 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Винченцо Нибали (Бахреин-Мерида) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Жилијан Алафилип (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Џани Москон (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
◀20162018▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Џиро ди Ломбардија 2017 — 111. издание на велосипедската еднодневна трка Џиро ди Ломбардија, која се одржала на 7 октомври како 36. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Била освоена по вторпат од Винченцо Нибали.[3] На трката се случиле неколку несреќи, сите на брзиот и технички спуст од ридот Сормано. Лауренс де Плус (Квик-Степ Флорс) се здобил со мала фрактура на неговото десно колено кога прескокнал преку заштитната ограда и паднал во клисурата.[4] Јан Бакелантс (Аг2р-Ла Мондијал) останал во болница во Комо со седум скршени ребра и две фрактури на неговиот ’рбет. Симоне Петили (ОАЕ Абу Даби) ја имал истата дијагноза по неговиот пад со две фрактури на грбот, скршена клучна коска и изместување на рамото.[5]

ЕкипиУреди

Бидејќи Џиро ди Ломбардија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[6] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[7]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Винченцо Нибали Бахреин-Мерида6ч 15' 28
2.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 28
3.   Џани Москон Тим Скај+ 38
4.   Алекси Вијермоз АГ2Р Ла Мондијал+ 38
5.   Тибо Пино ФДЖ+ 38
6.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 38
7.   Фабио Ару Астана+ 38
8.   Микел Ниеве Тим Скај+ 40
9.   Наиро Кинтана Мовистар+ 42
10.   Сергеј Чернецки Астана+ 47
11.   Сам Омен Санвеб+ 47
12.   Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 47
13.   Еган Бернал Андрони Џокатоли+ 47
14.   Бен Херманс БМЦ Рејсинг Тим+ 47
15.   Давиде Вилела ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 12
16.   Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 12
17.   Диего Роза Тим Скај+ 1' 12
18.   Вилко Келдерман Санвеб+ 1' 12
19.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 26
20.   Тим Веленс Лото-Судал+ 1' 26
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

  1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
  2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
  3. Вестемајер, Сузан (8 октомври 2017). „Vincenzo Nibali wins Il Lombardia“. cyclingnews.com. Посетено на 12 октомври 2017.
  4. „De Plus diagnosed with knee fracture from Il Lombardia crash“. cyclingnews.com. 9 октомври 2017. Посетено на 12 октомври 2017.
  5. Адамс, Том (8 октомври 2017). „Jan Bakelants and Simone Petilli are in hospital after crashing on dangerous Il Lombardia descent“. Eurosport. Посетено на 12 октомври 2017.
  6. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  7. „Џиро ди Ломбардија 2017“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди