Класика де Сан Себастијан 2014

Класика де Сан Себастијан 2014 — 34. издание на еднодневната велосипедска трка Класика де Сан Себастијан. Била одржана на 2 август 2014 година, на растојание од 219 километри, започнувајќи и завршувајќи во Сан Себастијан, во Баскија, Шпанија. Трката претставувала деветнаесетта трка во сезоната на Светската турнеја 2014.

Класика де Сан Себастијан 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 19 од 29
Детали за трката
Date 2 август 2014
Растојание 219 км
Време 5ч 31' 16" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
Втор  Бауке Молема (ХОЛ) (Белкин Про Сајклинг)
Трет  Хоаким Родригес (ШПА) (Катјуша)
2013
2015

Била освоена од Алехандро Валверде пред Бауке Молема и Хоаким Родригес.[1]

Екипи уреди

Бидејќи Класика де Сан Себастијан е настан од Светската турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На Каха Рурал-Сегурос РГА им била доделена специјална покана, со што се создала група од 19 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:

Резултати уреди

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја на UCI
1   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 5ч 31' 11" 80
2   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 14" 60
3   Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 14" 50
4   Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај + 14" 40
5   Тони Галопен (ФРА) Лото-Белисол + 26" 30
6   Јеле Ванендерт (БЕЛ) Лото-Белисол + 26" 22
7   Ајмар Зубелдија (ШПА) Трек Фактори Рејсинг + 26" 14
8   Грег ван Авермат (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер + 40" 10
9   Џовани Висконти (ИТА) Мовистар Тим + 40" 6
10   Здењек Штибар (ЧЕШ) Омега Парма-Квик Степ + 43" 2

Наводи уреди