Флеш Валон 2013

велосипедска трка во Белгија

Флеш Валон 2013 било 77. издание на еднодневната велосипедска трка Флеш Валон. Била одржана на 17 април 2013 на растојание од 205 километри и била дванаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.

Флеш Валон 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 12 од 28
Детали за трката
Date 17 април 2013
Растојание 205 км
Време 4ч 52' 33" (26 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Даниел Морено (ШПА) (Катјуша)
Втор  Серхио Енао (КОЛ) (Тим Скај)
Трет  Карлос Бетанкур (КОЛ) (Аг2р-Ла Мондијал)
2012
2014

Екипи уреди

Бидејќи Флеш Валон е настан во Светската турнеја на UCI, сите 19 UCI World Tour екипи се автоматски повикани и се обврзани да испратат свој состав. Шест други екипи добиле специјални покани за учество на трката и со тоа била создадена главната група од 25 екипи.[1]

UCI World Tour екипи кои учествувале на трката биле:

Екипи со специјални покани биле:

Резултати уреди

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Даниел Морено (ШПА) Катјуша 4ч 52' 33" 80
2   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 3" 60
3   Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 3" 50
4   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп + 3" 40
5   Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 3" 30
6   Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 8" 22
7   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 8" 14
8   Игор Антон (ШПА) Еускалтел-Еускади + 8" 10
9   Бауке Молема (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 8" 6
10   Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 8" 2

Наводи уреди

  1. „Екипи“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2013-04-17.

Надворешни врски уреди