Трка околу Пекинг

Трка околу Пекинг — етапна професионална велосипедска друмска трка, која се одржува во Кина. Нејзиното прво издание се одржало од 5 до 9 октомври 2011 година, како завршен настан на Светската турнеја UCI 2011. Трката е партнерство помеѓу UCI и локалната власт на Пекинг и покрива период на соработка од четири години, од 2011 до 2014 година. Трката е наследство од Летните олимписки игри 2008 и го промовира Пекинг како глобален град.[1] Во септември 2014 година, UCI објавил дека изданието на трката во 2014 година ќе биде последно.[2]

Трка околу Пекинг
За трката
Датумоктомври
РегионПекинг, Кина
Месно име环北京职业公路自行车赛
Прекар环北京、环京赛
ДисциплинаДрумски
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕтапна трка
Историја
Прво издание2011 (2011)
Изданија4
Последно издание2014 (2014)
Прв победник Тони Мартин (ГЕР)
Најмногу победи Тони Мартин (ГЕР) (2 победи)
Final winner Филип Жилбер (БЕЛ)

ПобеднициУреди

Возач Тим
2011   Мартин, ТониТони Мартин (ГЕР) ХТЦ-Хајроад
2012   Мартин, ТониТони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ
2013   Инчаусти, БењатБењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим
2014   Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим

НаводиУреди

  1. Худ, Ендру (23 септември 2014). „UCI стави крај на Трката околу Пекинг, подготвува големи промени“. VeloNews. Посетено на 24 септември 2014.

Надворешни врскиУреди