Класик Бретања 2017

издание 2017 на велосипедската трка Класик Бретања
Класик Бретања 2017
Детали за трката
Издание81. Класик Бретања
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум27 август 2017
Растојание241,71 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеПлуе
ОдредиштеПлуе
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај122
Просечна брзина40,899 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Елија Вивијани (Тим Скај)
ВторопласиранNOR Александер Кристоф (Катјуша-Алпесин)
ТретопласиранITA Сони Колбрели (Бахреин-Мерида)
◀20162018▶
Документација

Класик Бретања 2017 — 81. издание на велосипедската еднодневна трка Класик Бретања, која се одржала на 27 август како триесет и втор настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена во спринт од страна на италијанскиот возач Елија Вивијани.

Екипи уреди

Бидејќи Класик Бретања е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани Тим Скај5ч 51' 39
2.   Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
3.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
4.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
5.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 0
6.   Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 0
7.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
8.   Насер Бухани Кофидис+ 0
9.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
10.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
Извор: ProCyclingStats


Наводи уреди

  1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
  2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „Класик Бретања 2017“. ProCycling.

Надворешни врски уреди