Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2018

104. издание на велосипедската трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж
Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2018 Cycling (road) pictogram.svg
2018 LBL Finish Bob Jungels.jpg
Детали за трката
Издание104. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 1.UWT
Датум22 април 2018
Растојание258,5 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеЛиеж
ОдредиштеАнс
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај132
Просечна брзина40,314 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникLUX Боб Јунгелс (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранCAN Мајкл Вудс (ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Ромен Барде (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
Liege-Bastogne-Liege 2018.png
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2018 — 104. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж, која се одржала на 24 април како осумнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од луксембуршкиот првак Боб Јунгелс, кој побегнал од главната група. Мајкл Вудс го освоил спринтот за второто место пред Ромен Барде.

ЕкипиУреди

Бидејќи Лиеж-Бастоњ-Лиеж е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   Бахреин-Мерида
 2.   Трек-Сегафредо
 3.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 4.   Санвеб
 5.   Лото НЛ-Џамбо
 6.   Астана
 7.   БМЦ Рејсинг
 8.   Катјуша-Алпесин
 9.   Бора-Хансгрое
 10.   Квик-Степ Флорс
 11.   Мовистар
 12.   Мичелтон-Скот
 13.   Групама-ФДЖ
 14.   Дименжн Дата
 15.   Лото-Судал
 16.   АГ2Р Ла Мондијал
 17.   Скај
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Фортунео-Самсик
 2.   Аква Блу Спорт
 3.   ВБ-Аква Протект-Веранкласик
 4.   Ванти-Груп Гобер
 5.   Директ Енержи
 6.   Кофидис
 7.   Спорт Вландерен-Балоас

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс6ч 24' 44
2.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 37
3.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 37
4.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 39
5.   Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 39
6.   Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 39
7.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 39
8.   Роман Кројцигер Мичелтон-Скот+ 39
9.   Серхио Енао Тим Скај+ 39
10.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 39
11.   Јеле Ванендерт Лото-Судал+ 45
12.   Сам Омен Санвеб+ 48
13.   Алехандро Валверде Мовистар+ 51
14.   Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 1' 06
15.   Том Димулен Санвеб+ 1' 24
16.   Тим Веленс Лото-Судал+ 1' 44
17.   Хесус Ерада Кофидис+ 2' 08
18.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 2' 41
19.   Михаел Валгрен Астана+ 2' 50
20.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 53
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. конс. 20 октомври 2017. 
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. конс. 20 октомври 2016. 
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 4. „Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2018“. ProCycling. 

Надворешни врскиУреди