Гент-Вевелгем 2011

Гент-Вевелгем 2011 — 73. издание на еднодневната велосипедска трка Гент-Вевелгем, која се одржала на 27 март 2011 година. Возачот на Квик Степ Том Бонен ја освоил трката во спринтерска завршница пред возачот на Леопард Трек Даниеле Бенати и Тајлер Фарар од Гармин-Сервело.[1]

Гент-Вевелгем 2011
Светска турнеја на UCI 2011, трка 6 од 27
Boonen GW2011.JPG
Том Бонен вози на Кемелберг
Детали за трката
Date 27 март
Растојание 219 км
Време 4ч 35' 00" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Том Бонен (БЕЛ) (Квик Степ)
Втор  Даниеле Бенати (ИТА) (Леопард Трек)
Трет  Тајлер Фарар (САД) (Гармин-Сервело)
2010
2012

ЕкипиУреди

Бидејќи Гент-Вевелгем е дел од Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле автоматски повикани и се обврзани да испратат екипа. Покрај тоа, биле доделени седум специјални покани на други професионални континентални екипи. Секоја од 25. екипи имала право на осум возачи.[2]

  • Професионални континентални екипи поканети со специјална покана.

РезултатиУреди

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Том Бонен (БЕЛ) Квик Степ 4ч 35' 00" 80
2   Даниеле Бенати (ИТА) Леопард Трек и.в. 60
3   Тајлер Фарар (САД) Гармин-Сервело и.в. 50
4   Андре Грајпел (ГЕР) Омега Парма-Лото и.в. 40
5   Лојд Мондори (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в. 30
6   Мичел Докер (АВС) Скил-Шимано и.в.
7   Бернхард Ајзел (АВТ) ХТЦ-Хајроад и.в. 14
8   Кристоф Годерт (БЕЛ) Аг2р-Ла Мондијал и.в. 10
9   Ларс Бом (ХОЛ) Рабобанк и.в. 6
10   Баден Кук (АВС) Саксо Банк-СанГард и.в. 2

НаводиУреди

  1. „Бонен спринташе за победа“. Cycling News. Future Publishing Limited. 27 март 2011. Посетено на 5 април 2011.
  2. „Гент-Вевелгем“. gent-wevelgem.be. 1 март 2011. Посетено на 1 март 2011.

Надворешни врскиУреди