Акира Куросава (јапонски: 黒澤 明) е јапонски режисер, автор на околу 30 филмови. Тој се смета за еден од најзначајните и највлијателните режисери во историјата. Во 1990 година, тој добил „Оскар“ за животно дело.[1][2]

Акира Куросава
Роден(а)23 март 1910(1910-03-23)
Синагава, Токио, Јапонија
Починал(а)септември 6, 1998(1998-09-06) (возр. 88)
Сетагаја, Токио, Јапонија
ЗанимањеРежисер, сценарист, продуцент, уредник
Активен1936–93
Познат(а) поНаусика од долината на ветрот
Принцезата Мононоке
Чихиро
Движечкиот град на Хаул
СопружникЈоко Јагучи

Филмографија уреди

Наводи уреди

  1. „Academy Award Acceptance Speech Database“. Архивирано од изворникот на 2010-02-17. Посетено на June 13, 2010.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Akira Kurosawa Tribute with George Lucas, Steven Spielberg“. November 19, 2008. Посетено на June 28, 2010.