Елизабет Тејлор

Елизабет Розмонд Тејлор (англиски: Dame Elizabeth Rosemond "Liz" Taylor; 27 февруари 1932 - 23 март 2011) — култна англиско-американска актерка, добитничка на два оскари за најдобра глумица.

Елизабет Тејлор
Elizabeth Taylor in Giant trailer 2.jpg
Од трејлерот за филмот Џин, 1956
Роден(а)Елизабет Роузмонд Тејлор
Починал(а)23 март 2011
САД Лос Анџелес, Калифорнија, САД
Други имињаЛиз Тејлор
Активен1941 - 2001
СопружникКонрад Хилтон Џр. (1950-1951)
Мајкл Вајлдинг (1952-1957)
Мајкл Тод (1957-1958)
Еди Фишер (1959-1964)
Ричард Бартон (1964-1974) (1975-1976)
Џон Ворнер (1976-1982)
Лери Фортенски (1991-1996)
ДецаМајкл Вајлдинг Џр. (р.1953)
Кристофер Едвард Вајлдинг (р.1955)
Лиза Тод Бартон (р.1957)

Своевремено, Тејлор била една од најубавите филмски глумици. Една нејзина чудна карактеристика биле нејзините очи кои се опишувале како виолетови, при што, оваа аномалија претставувала нејзин "заштитен знак". Понатаму, иако фотографиите не ја поддржуваат оваа теорија, се сметало дека нејзините очи се врамени во двократна лента од трепки[1]. Позната по своите глумечки способности и иконска убавина, како и по нејзиниот екстравагантен животен стил, исполнет со долга низа бракови и разводи (собено е познат нејзиниот брак со глумецот Ричард Бартон), Тејлор се смета за една од најголемите глумици во Златната филмска ера, како и една од филмските ѕвезди кои можат да се пофалат со титулата "поголеми од животот".

Нејзината голема популарност продолжила и по смртта. така, според американското списание "Форбс", во 2011 година, Тејлор била прва на списокот на починати ѕвезди со најголема заработувачка, со заработка од 210 милиони долари, остварени од продажбата на нејзиниот накит, костуми, уметнички дела и нејзиниот парфем "вајт дајмондс" (white diamonds).[2]

Американскиот филмски институт ја сместил Тејлор на седмото место на својата список на најголеми филмски ѕвезди во историјата.

ФилмографијаУреди

НаводиУреди

  1. Бајард, Луј. „Виолетовите очи за кои вреди да се умре“. Washington Post.
  2. "Елизабет Тејлор - почината ѕвезда со најголема заработувачка", Дневник, година XVI, број 4 998, петок, 26 октомври 2012, стр. 32.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: