< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1355 (MCCCLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1355 година од новата ера, 355. од вториот милениум, 55. од XIV век и шеста од 1350-тите.

1355 во разни календари
Грегоријански календар1355
MCCCLV
Ab urbe condita2108
Ерменски календар804
ԹՎ ՊԴ
Асирски календар6105
Балиски календар1276–1277
Бенгалски календар762
Берберски календар2305
Будистички календар1899
Бурмански календар717
Византиски календар6863–6864
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
4051 или 3991
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
4052 или 3992
Коптски календар1071–1072
Етиопски календар1347–1348
Еврејски календар5115–5116
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1411–1412
 - Сачка ера1276–1277
 - Кали-југа4455–4456
Холоценски календар11355
Игбоански календар355–356
Ирански календар733–734
Исламски календар755–756
Јапонски календарБуна 4
(文和4年)
Јавански календар1267–1268
Јулијански календар1355
MCCCLV
Корејски календар3688
Мингуо-календар557 пред Р. Кина
民前557年
Нанакшахи−113
Тајландски сончев календар1897–1898
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1481 или 1100 или 328
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1482 или 1101 или 329

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6863 и 6864 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6105 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5115 и 5116 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2108.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1355 година се протега во 3991 и 3992, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4051 и 4052 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1898. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 755 и 756 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди