Лаут[2] (ирски: Contae Lú)[3], англиски County Louth) е грофовија во покраината Ленстер на источниот брег на Ирска и се граничи со Северна Ирска. Грофовијата била основана во околу 1210[4][5] година.

лаут
Contae Lú
Местоположба
center лаут на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Дандалк
Рег. табл.: LH
Површина: 820 км²
Население (2022) 139,100[1]
Мреж. место: www.louthcoco.ie

Главен град е Дандалк, кој воедно е и најголем град во провинцијата.

Името на Лаут доаѓа од ирскиот збор Lughbaidh што значи обожување на богот Лух (Lugh) кој бил многу почитува во старите времиња на Ирска.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Census of Population 2022 – Preliminary Results“. Central Statistics Office (Ireland). Посетено на 26 May 2023.
  2. Pointon, Graham E. (1990). BBC Pronouncing Dictionary of British Names (2nd. изд.). Oxford: Oxford University Press. стр. 154. ISBN 0-19-282745-6.
  3. „Placenames Database of Ireland“. Fiontar (DCU) and The Placenames Branch (Department of Arts, Heritage and the Gaeltacht). 2008. Архивирано од изворникот 24 September 2021. Посетено на 28 February 2014.
  4. „County Louth, Ireland Genealogy Genealogy – FamilySearch Wiki“. www.familysearch.org. Архивирано од изворникот 3 September 2021. Посетено на 22 June 2019.
  5. „Irish Chiefs and Clans in County Louth – Irish Pedigrees“. www.libraryireland.com. Архивирано од изворникот 22 June 2019. Посетено на 22 June 2019.

Надворешни врски уреди