< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1338 (MCCCXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1338 година од новата ера, 338. од вториот милениум, 38. од XIV век и деветта од 1330-тите.

1338 во разни календари
Грегоријански календар1338
MCCCXXXVIII
Ab urbe condita2091
Ерменски календар787
ԹՎ ՉՁԷ
Асирски календар6088
Балиски календар1259–1260
Бенгалски календар745
Берберски календар2288
Будистички календар1882
Бурмански календар700
Византиски календар6846–6847
Кинески календар丁丑(огн. вол)
4034 или 3974
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
4035 или 3975
Коптски календар1054–1055
Етиопски календар1330–1331
Еврејски календар5098–5099
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1394–1395
 - Сачка ера1259–1260
 - Кали-југа4438–4439
Холоценски календар11338
Игбоански календар338–339
Ирански календар716–717
Исламски календар738–739
Јапонски календарШокеј 7 / Рјакуо 1
(暦応元年)
Јавански календар1250–1251
Јулијански календар1338
MCCCXXXVIII
Корејски календар3671
Мингуо-календар574 пред Р. Кина
民前574年
Нанакшахи−130
Тајландски сончев календар1880–1881
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1464 или 1083 или 311
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1465 или 1084 или 312

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6846 и 6847 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6088 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5098 и 5099 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2091.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1338 година се протега во 3974 и 3975, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4034 и 4035 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1881. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 738 и 739 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

 
Шарл V Мудриот

Починале уреди

Надворешни врски уреди