Хенри Бофорт

Хенри Бофорт ( 1375 - 11 април 1447) бил средновековен англиски свештеник и епископ од Винчестер, како дел од англиското кралско семејство.


Хенри Бофорт
Епископ од Винчестер
Tomb of Cardinal Beaufort.jpg
Гробот на кардиналот
МитрополијаКантербери
СедиштеВинчестерска епархија
Ракоположен1404
Службата завршила1447
ПретходникВилијам
НаследникВилијам
Други службиЛорд канцелар на Англија 1403-05, 1413-17 и 1424-26; Епископ на Линколн 1398-1405; Канцелар на Оксфордскиот универзитет 1397-1399;
Редови
Consecration14 јули 1398
Станал кардинал24 мај 1426
Лични податоци
Роденcirca 1375
Анжу, Франција
Починал11 април 1447 (72 години)
Винчестер, Англија
ПочивалиштеВинчестерска катедрала
ВероисповедРимокатоличка црква
РодителиЈован и Катерина