< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1308 (MCCCVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1308 година од новата ера, 308. од вториот милениум, 8. од XIV век и деветта од 1300-тите.

1308 во разни календари
Грегоријански календар1308
MCCCVIII
Ab urbe condita2061
Ерменски календар757
ԹՎ ՉԾԷ
Асирски календар6058
Балиски календар1229–1230
Бенгалски календар715
Берберски календар2258
Будистички календар1852
Бурмански календар670
Византиски календар6816–6817
Кинески календар丁未(огн. коза)
4004 или 3944
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
4005 или 3945
Коптски календар1024–1025
Етиопски календар1300–1301
Еврејски календар5068–5069
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1364–1365
 - Сачка ера1229–1230
 - Кали-југа4408–4409
Холоценски календар11308
Игбоански календар308–309
Ирански календар686–687
Исламски календар707–708
Јапонски календарТокуџи 3 / Енкјо 1
(延慶元年)
Јавански календар1219–1220
Јулијански календар1308
MCCCVIII
Корејски календар3641
Мингуо-календар604 пред Р. Кина
民前604年
Нанакшахи−160
Тајландски сончев календар1850–1851
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1434 или 1053 или 281
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1435 или 1054 или 282

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6816 и 6817 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6058 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5068 и 5069 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2061.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1308 година се протега во 3944 и 3945, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4004 и 4005 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1851. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 707 и 708 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

 
Принц Моријоши

Починале уреди

Надворешни врски уреди