< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1190 (MCXC) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1190. година од новата ера, 190. од вториот милениум, 90. од 12 век и прва од 1190-тите.

1190 г.  во други календари
Грегоријански календар 1190
MCXC
Ab urbe condita 1943
Асирски календар 5940
Бахајски календар -654–-653
Бенгалски календар 597
Берберски календар 2140
Будистички календар 1734
Бурмански календар 552
Византиски календар 6698–6699
Еврејски календар 4950–4951
Ерменски календар 639
ԹՎ ՈԼԹ
Етиопски календар 1182-1183
Игбоански календар 190–191
Ирански календар 568–569
Исламски календар 585–586
Јулијански календар 1190    MCXC
Кинески календар 己酉年月日
(3826/3886)
— до —
庚戌年月日
(3827/3887)
Коптски календар 906–907
Корејски календар 3523
Календар Мингуо 722 пред РК
民前722年
Селевкидски календар 1501–1502
Тајландски сончев календар 1733
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1246–1247
 - Шака самват 1112–1113
 - Кали југа 4291–4292
Холоценски календар 11190
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6698 и 6699 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5940 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4950 и 4951 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1943.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1190. година се протега во 3826 и 3827, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3886 и 3887 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1733. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 585 и 586 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди