Матео I Висконти (роден на 15 август 1250 - починал на 24 јуни 1322) бил син на Теобалдо Висконти (внук на Отоне Висконти) и Анастасија Пировано.

Матео I Висконти
Владетел на Милано
Грб
Coat of arms of the House of Visconti, used from 1277
Грб на Висконти (1277-1395)
Роден(а)15 август 1250(1250-08-15)
Инворио
Починал(а)24 јуни 1322(1322-06-24) (возр. 71)
Благородно семејствоДинастија Висконти
Сопружник(ци)Бонакоса Бори
ТаткоТеобалдо Висконти
МајкаАнастасија Пировано

Тој бил војник и верен слуга на неговиот дедо Отоне во неговите битки и зазимањето на власта во Милано. Во 1287 година неговиот чичко го именувал за capitano del popolo (капетан на народот).

Владејачки титули
Претходник
Отоне Висконти
Владетел на Милано
1294–1302
Наследник
Гвидо дела Торе
Претходник
Гвидо дела Торе
Владетел на Милано
1311-1322
Наследник
Галеацо I Висконти