< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1328 (MCCCXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1328 година од новата ера, 328. од вториот милениум, 28. од XIV век и деветта од 1320-тите.

1328 во разни календари
Грегоријански календар1328
MCCCXXVIII
Ab urbe condita2081
Ерменски календар777
ԹՎ ՉՀԷ
Асирски календар6078
Балиски календар1249–1250
Бенгалски календар735
Берберски календар2278
Будистички календар1872
Бурмански календар690
Византиски календар6836–6837
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
4024 или 3964
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
4025 или 3965
Коптски календар1044–1045
Етиопски календар1320–1321
Еврејски календар5088–5089
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1384–1385
 - Сачка ера1249–1250
 - Кали-југа4428–4429
Холоценски календар11328
Игбоански календар328–329
Ирански календар706–707
Исламски календар728–729
Јапонски календарКарјаку 3
(嘉暦3年)
Јавански календар1240–1241
Јулијански календар1328
MCCCXXVIII
Корејски календар3661
Мингуо-календар584 пред Р. Кина
民前584年
Нанакшахи−140
Тајландски сончев календар1870–1871
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1454 или 1073 или 301
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1455 или 1074 или 302

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6836 и 6837 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6078 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5088 и 5089 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2081.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1328 година се протега во 3964 и 3965, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4024 и 4025 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1871. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 728 и 729 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Кралот Шарл IV

Надворешни врски

уреди