< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1194 (MCXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1194 година од новата ера, 194. од вториот милениум, 94. од XII век и петта од 1190-тите.

1194 во разни календари
Грегоријански календар1194
MCXCIV
Ab urbe condita1947
Ерменски календар643
ԹՎ ՈԽԳ
Асирски календар5944
Балиски календар1115–1116
Бенгалски календар601
Берберски календар2144
Будистички календар1738
Бурмански календар556
Византиски календар6702–6703
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3890 или 3830
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3891 или 3831
Коптски календар910–911
Етиопски календар1186–1187
Еврејски календар4954–4955
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1250–1251
 - Сачка ера1115–1116
 - Кали-југа4294–4295
Холоценски календар11194
Игбоански календар194–195
Ирански календар572–573
Исламски календар590–591
Јапонски календарКенкју 5
(建久5年)
Јавански календар1101–1102
Јулијански календар1194
MCXCIV
Корејски календар3527
Мингуо-календар718 пред Р. Кина
民前718年
Нанакшахи−274
Селевкидски календар1505/1506 г.г.
Тајландски сончев календар1736–1737
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1320 или 939 или 167
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1321 или 940 или 168

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6702 и 6703 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5944 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4954 и 4955 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1947.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1194 година се протега во 3830 и 3831, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3890 и 3891 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1737. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 590 и 591 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди