Луј IX Светиот

(Пренасочено од Луј IX)
Луј IX
Крал на Франција
El Greco - Saint Louis roi de France et un page 02.jpg
Луј IX
На престол8 ноември 1226 - 25 август 1270
Крунисување29 ноември 1226
ПретходникЛуј VIII
НаследникФилип III
Почивалиште
ДецаИзабела, кралица од Навара
Филип III
Жан Тристан од Валоа
Пјер Аленсонски
Бланка Француска
Маргарита, грофица од Брабан
Робер де Клермон
Агнес Бургундска
ДинастијаКапети
ТаткоЛуј VIII
МајкаБланка Кастиљска

Луј IX Светиот (роден на 25 април 1214 во Поиси - починал на 25 август 1270 во Тунис) бил крал на Франција од Капетинската династија. Учествувал во Седмата крстоносна војна, во која ја освоил тврдината Дамиета, но загубил во Битката кај Мансура, по што бил заробени ослободен со откуп. Успеал да го наговори брата си Карло I Анжујски да не ја напаѓа Византија. Ја зајакнал својата власт, извршил реформи во судството и формирал судска комисија, од која подоцна настанал парламентот. Ја започнал изградбата на црквата Сент Шапел и на универзитетот Сорбона. Ја организирал Осмата кртоносна војна и стигнал до Картагина, каде умрел од чума. Некои сметаат дека не умрел, туку исчезнал со богата Маврка. Бил прогласен за светец во 1297 од страна на папата Бонифациј VIII.


Претходник
Луј VIII
Крал на Франција
1226-1270
Наследник
Филип III