< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1314 (MCCCXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1314 година од новата ера, 314. од вториот милениум, 14. од XIV век и петта од 1310-тите.

1314 во разни календари
Грегоријански календар1314
MCCCXIV
Ab urbe condita2067
Ерменски календар763
ԹՎ ՉԿԳ
Асирски календар6064
Балиски календар1235–1236
Бенгалски календар721
Берберски календар2264
Будистички календар1858
Бурмански календар676
Византиски календар6822–6823
Кинески календар癸丑(вод. вол)
4010 или 3950
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
4011 или 3951
Коптски календар1030–1031
Етиопски календар1306–1307
Еврејски календар5074–5075
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1370–1371
 - Сачка ера1235–1236
 - Кали-југа4414–4415
Холоценски календар11314
Игбоански календар314–315
Ирански календар692–693
Исламски календар713–714
Јапонски календарШова 3
(正和3年)
Јавански календар1225–1226
Јулијански календар1314
MCCCXIV
Корејски календар3647
Мингуо-календар598 пред Р. Кина
民前598年
Нанакшахи−154
Тајландски сончев календар1856–1857
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1440 или 1059 или 287
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1441 или 1060 или 288

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6822 и 6823 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6064 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5074 и 5075 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2067.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1314 година се протега во 3950 и 3951, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4010 и 4011 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1857. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 713 и 714 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Папа Климент V

Надворешни врски

уреди