< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1180 (MCLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1180 година од новата ера, 180. од вториот милениум, 80. од XII век и прва од 1180-тите.

1180 во разни календари
Грегоријански календар1180
MCLXXX
Ab urbe condita1933
Ерменски календар629
ԹՎ ՈԻԹ
Асирски календар5930
Балиски календар1101–1102
Бенгалски календар587
Берберски календар2130
Будистички календар1724
Бурмански календар542
Византиски календар6688–6689
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3876 или 3816
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3877 или 3817
Коптски календар896–897
Етиопски календар1172–1173
Еврејски календар4940–4941
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1236–1237
 - Сачка ера1101–1102
 - Кали-југа4280–4281
Холоценски календар11180
Игбоански календар180–181
Ирански календар558–559
Исламски календар575–576
Јапонски календарЏишо 4
(治承4年)
Јавански календар1087–1088
Јулијански календар1180
MCLXXX
Корејски календар3513
Мингуо-календар732 пред Р. Кина
民前732年
Нанакшахи−288
Селевкидски календар1491/1492 г.г.
Тајландски сончев календар1722–1723
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1306 или 925 или 153
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1307 или 926 или 154

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6688 и 6689 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5930 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4940 и 4941 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1933.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1180 година се протега во 3816 и 3817, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3876 и 3877 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1723. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 575 и 576 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Тиркизен печат на калифот Ал-Мустади

Надворешни врски

уреди