< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1171 (MCLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1171 година од новата ера, 171. од вториот милениум, 71. од XII век и втора од 1170-тите.

1171 во разни календари
Грегоријански календар1171
MCLXXI
Ab urbe condita1924
Ерменски календар620
ԹՎ ՈԻ
Асирски календар5921
Балиски календар1092–1093
Бенгалски календар578
Берберски календар2121
Будистички календар1715
Бурмански календар533
Византиски календар6679–6680
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3867 или 3807
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3868 или 3808
Коптски календар887–888
Етиопски календар1163–1164
Еврејски календар4931–4932
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1227–1228
 - Сачка ера1092–1093
 - Кали-југа4271–4272
Холоценски календар11171
Игбоански календар171–172
Ирански календар549–550
Исламски календар566–567
Јапонски календарКао 3 / Џоан 1
(承安元年)
Јавански календар1078–1079
Јулијански календар1171
MCLXXI
Корејски календар3504
Мингуо-календар741 пред Р. Кина
民前741年
Нанакшахи−297
Селевкидски календар1482/1483 г.г.
Тајландски сончев календар1713–1714
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1297 или 916 или 144
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1298 или 917 или 145

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6679 и 6680 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5921 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4931 и 4932 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1924.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1171 година се протега во 3807 и 3808, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3867 и 3868 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1714. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 566 и 567 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди