Отвори го главното мени
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1176 (MCLXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1176. година од новата ера, 176. од вториот милениум, 76. од 12 век и седма од 1170-тите.

1176 г.  во други календари
Грегоријански календар 1176
MCLXXVI
Ab urbe condita 1929
Асирски календар 5926
Бахајски календар -668–-667
Бенгалски календар 583
Берберски календар 2126
Будистички календар 1720
Бурмански календар 538
Византиски календар 6684–6685
Еврејски календар 4936–4937
Ерменски календар 625
ԹՎ ՈԻԵ
Етиопски календар 1168-1169
Игбоански календар 176–177
Ирански календар 554–555
Исламски календар 571–572
Јулијански календар 1176    MCLXXVI
Кинески календар 乙未年月日
(3812/3872)
— до —
丙申年月日
(3813/3873)
Коптски календар 892–893
Корејски календар 3509
Календар Мингуо 736 пред РК
民前736年
Селевкидски календар 1487–1488
Тајландски сончев календар 1719
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1232–1233
 - Шака самват 1098–1099
 - Кали југа 4277–4278
Холоценски календар 11176
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6684 и 6685 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5926 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4936 и 4937 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1929.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1176. година се протега во 3812 и 3813, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3872 и 3873 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1719. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 571 и 572 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди