Отвори го главното мени

Систан и Балуџистан (персиски: استان سيستان و بلوچستان, Ostān-e Sīstān-o Balūchestān) е покраина во Иран, во југоисточниот дел од земјата. Се граничи со Пакистан и Авганистан. Главен град е Захедан, со население од 420.000 жители.

Систан и Балуџистан
استان سیستان و بلوچستان
Покраина
Галех Саб во Сараван
Галех Саб во Сараван
Систан и Балуџистан во рамките на Иран
Систан и Балуџистан во рамките на Иран
Координати: 29°29′33″ СГШ; 60°52′01″ ИГД / 29.4924° СГШ; 60.8669° ИГД / 29.4924; 60.8669Координати: 29°29′33″ СГШ; 60°52′01″ ИГД / 29.4924° СГШ; 60.8669° ИГД / 29.4924; 60.8669
Земја Иран
Админ. центарЗахедан
Окрузи14
Површина
 • Вкупна181.785 км2 (70,188 ми2)
Население (28 октомври 2006)[1]
 • Вкупно2.405.742
 • Густина1.3×10−5/км2 (3.4×10−5/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (DST)IRST (UTC+04:30)
Јазицибалучки
персиски брависки
лампучки

Покраината е најголема во Иран, со површина од 181.600 км² и население од 4,1 милиони жители. Окрузите се следниве:

Содржина

Колеџи и универзитетиУреди

ПоврзаноУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Покраини во Иран - Statoids (англиски)

Надворешни врскиУреди