Арчибалд Алек Лич (18 јануари 190429 ноември 1986), подобро познат по своето филмско име Кери Грант, е англиски филмски актер. Ќе остане забележан по својот карактеристичен средноатлатски акцент како најкарактеристичен пример на главниот филмски џентлмен - згоден, харизматичен, шеговит и шармантен. Прогласен е за втора најголема филмска ѕвезда на сите времиња (зад Хемфри Богарт) од Американскиот филмски институт[1],[2].

Кери Грант
Кери Грант во Север-северозапад
Роден(а)Арчибалд Алек Лич
Активен19321966
СопружникВирџинија Черил (1934-1935)
Барбара Хатон (1942-1945)
Бетси Дрејк (1949-1962)
Дајен Кенон (1965-1968)
Барбара Харис (1981-1986)

Наводи уреди

  1. „Cary Grant“. Архивирано од изворникот на 2021-02-11. Посетено на 2021-02-02.
  2. Cary Grant (I) (1904–1986)

Надворешни врски уреди