Перл Бак (26 јуни 1892 - Данби, 17 март 1973) - американска писателка. Светската слава ја стекнала со своите романи за животот на кинескиот народ. Најпознати нејзини дела се: „Добрата земја“, „Мајка“, „Исток - запад“, „Змејовото семе“, „Синови[1],[2].

Перл Бак
Перл Бак, околу 1932 година.
ЗанимањеПисателка, мисионерка
НационалностАмериканка
ПредметКина
Значајни наградиПулицерова награда
1932
Нобелова награда за литература
1938
Сопруг/аЏон Лосинг Бак (1914–1935)
Ричард Валш (1935–1960) до неговата смрт

Добитник е на:

Наводи

уреди
  1. „Pearl S. Buck“. Архивирано од изворникот на 2021-01-27. Посетено на 2021-02-03.
  2. BRIEF BIOGRAPHY OF PEARL S. BUCK

Надворешни врски

уреди
 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: