Вернер фон Сименс

Вернер фон Сименс (германски: Werner von Siemens; Ленте, 13 декември 1816Берлин, 6 декември 1892) — германски електротехничар, изумител и индустријалец . Името на Сименс е усвоено како SI единица за електрична спроводливост, сименс . Тој исто така бил основач на електро-телекомуникациската компанија „ Сименс“ .

Werner von Siemens
Роден(а)13 декември 1816(1816-12-13)
Ленте, Кралство Хановер во Германскиот Сојуз
Починал(а)6 декември 1892(1892-12-06) (возр. 75)
Берлин, Бранденбург, Прусија во Германското Царство
Полињаистражувач

Животопис уреди

Рани години уреди

Ернст Вернер Сименс е роден во Лент, денес дел од Герден, во близина на Хановер, во Кралството Хановер во Германскиот Сојуз, четврто дете (од четиринаесет) на закупец земјоделец на семејството Сименс, старо семејство во Гослар, документирано уште од 1384 година. Тој бил брат на Карл Хајнрих фон Сименс и Карл Вилхелм Сименс, синови на Кристијан Фердинанд Сименс (31 јули 1787 - 16 јануари 1840 година) и сопруга Елеонор Дејхман (1792 - 8 јули 1839 година).

Средни години уреди

По завршувањето на училиштето, Сименс имал намера да студира во Бауакадеми Берлин.[1] Како и да е, бидејќи неговото семејство било презадолжено и затоа не можел да си дозволи да ги плати школарините, тој избира да се приклучи на Факултетот за артилерија и инженерство на Пруската воена академија, помеѓу 1835-1838 година, каде што ја добил својата офицерска обука .[2] Сименс се сметал за добар војник, добивал разни медали и измислувал електрични морски мини, кои биле користени за борба против данската блокада на Кил .

По враќањето дома од војна, тој решил да работи на усовршување на технологиите кои се веќе воспоставени и на крајот станал познат во целиот свет за неговите достигнувања во различни технолошки области. Во 1843 година, тој го продал неговиот прв изум на Елкингтон од Бирмингем .[3] Сименс измислил телеграф што користел игла за да ја покаже вистинската буква, наместо да ја користи Морзеовата азбука .[4] Врз основа на овој изум, тој ја основал компанијата Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske на 1 октомври 1847 година, а компанијата отворила работилница на 12 октомври.[5]

Компанијата, позната како „ Сименс и Халске АГ“, „ Сименс-Шукертерке“ и - од 1966 година - „ Сименс АГ“ подоцна ја воделе неговиот брат Карл, неговите синови Арнолд, Вилхелм и Карл Фридрих, неговите внуци Херман и Ернст и неговиот правнук Питер фон Сименс . „Сименс АГ“ е една од најголемите електротехнолошки фирми во светот. Семејството Фон Сименс сè уште поседува 6% од акциите на компанијата (заклучно со 2013 година) и има седиште во надзорниот одбор, како најголем акционер.

Подоцнежните години уреди

Освен покажувачкиот телеграф, Сименс дава уште неколку придонеси во развојот на електротехниката и затоа е познат како основач на дисциплината во Германија. Тој го изградил првиот електричен лифт во светот во 1880 година.[6] Неговата компанија ги произведувала цевките со кои Вилхелм Конрад Рентген ги испитувал х-зраците. Тој тврди дека измислил динамото, иако други го измислиле порано. На 14 декември 1877 година тој го добил германскиот патент бр. 2355 за електромеханички „динамичен“ или преобразувач на калем, кој бил адаптиран од АЛ Турас и ЕК Венте за системот „Бел“ во доцните 1920-ти за употреба како звучник .[7] Адаптацијата на Венте била издадена на американскиот патент 1.707.545 во 1929 година. Сименс е исто така татко на тролејбусот што првично го пробал и тестирал со својот „Електромото“ на 29 април 1882 година.

Приватен живот уреди

Тој бил оженет двапати: прво во 1852 година со Матилде Драман (починала на 1 јули 1867 година), ќерка на историчарот Вилхелм Драман; второт во 1869 година со неговата роднина Антони Сименс (1840-1900). Неговите деца од првиот брак биле Арнолд фон Сименс и Георг Вилхелм фон Сименс, а неговите деца од втор брак биле Херта фон Сименс (1870 - 5 јануари 1939 година), во 1899 година се оженила со Карл Дитрих Харис, и Карл Фридрих фон Сименс .

Наводи уреди

  1. Werner von Siemens. "Inventor and entrepreneur : recollections of Werner von Siemens". London, England, 1966.
  2. „Werner von Siemens (1816-1892) - Heinz Nixdorf MuseumsForum, Paderborn“. Архивирано од изворникот на 2016-04-03. Посетено на 2020-02-23.
  3. Schwartz & McGuinness Einstein for Beginners Icon Books 1992
  4. „Courage and ingenuity – Siemens' success story begins with the pointer telegraph“. Siemens Historical Institute (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-06-05. Посетено на 2019-06-05.
  5. „The year is 1847“. Siemens Historical Institute (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-12-11. Посетено на 2019-06-05.
  6. „The History of the Elevator - Elisha Otis“. Архивирано од изворникот на 2021-10-01. Посетено на 2020-02-23.
  7. Ed. M. D. Fagen, "A History of Engineering and Science in the Bell System: The Early Years", Bell Laboratories, 1975, p. 183.

Надворешни врски уреди