Џорџија е сојузна држава на Соединетите Американски Држави и е една од 50 држави. Се наоѓа во југоисточниот дел од земјата и излегува на Атлантскиот Океан. Главен град е Атланта, кои воедно е и најголем град во Џорџија. Според површината која ја има е на 24 место во САД. Површината изнесува 154 077 км2. Широка е околу 370 км, а долга 480 км. Џорџија има околу 9 363 941 жител.Службен јазик е англискиот. Густината на населението изнесува околу 55 жители/ km2. На 2 јануари 1788 година Џорџија влезе во сојузот на САД. Џорџија е позната како “Држава на праските” и како “Империската држава на Југот”. Нејзиното мото е “Мудрост, правда и умереност”.

Џорџија
State of Georgia
Знаме на Џорџија Печат на Џорџија
Знаме Печат
Прекар(и): Peach State (Држава на праските), Empire State of the South (Империската држава на Југот)
Гесло: Wisdom, Justice, and Moderation (Мудрост, правда и умереност)
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Службен јазик англиски
Главен град Атланта
Најголем град Атланта
Површина  24. место
 - Вкупно 154 077 км²
 - Широчина 370 км
 - Должина 480 км
 - % вода 2,6
 - Гео. ширина 30° 21′ N до 35° N
 - Гео. должина 80° 50′ W до 85° 36′ W
Население  9. место
 - Вкупно 9 363 941 (8 186 453 во 2000)
 - Густина 54,59/км² (18. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Брестаун Brasstown Bald[1]
1 458 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[1]
0 м
Влез во сојузот  2 јануари 1788 (4)
Гувернер Сони Пердју (Р)
Сенатори Сексби Чемблис (Р)
Џони Исаксон (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки GA US-GA
Портал www.georgia.gov

Белешки

уреди
  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. Архивирано од изворникот на 2008-06-01. Посетено на 3 ноември 2006.