Мехмед VІ бил триесетишестиот и последен султан на Отоманското Царство во периодот од 1918.[2] до 1922 година. Тој бил брат на Мехмед V кого го наследил на престолот како најстар машки член на династијата.

Мехмед VI
Sultan Mehmed VI of the Ottoman Empire.jpg
Роден 14 јануари 1861
Цариград, Отоманското Царство
Починал 16 мај 1926
Санремо,Италија[1]

Неговата власт паднала по 1922 година по превратот од страна на Кемал Ататурк. По укинувањето на османлискиот султанат на 1 ноември 1922 година тој бил протеран од Цариград и заминал со британски брод за Малаја на 17 ноември. Тој најпрвин престојувал во Малта, а подоцна во Италија. На 19 ноември 1922 година неговиот прв братучед и Абдулмеџид II бил избран за калиф, на која функција се задржал до 1924 година кога бил укинат и калифатот.[3]

Починал во Санремо во 1926 година.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Sultan VI. Mehmed Vahdettin Han“. Минсистерство за туризам и култура на Република Турција. Архивирано од изворникот на 5 март 2012. Посетено на 2009-02-06.
  2. Freely, John, Inside the Seraglio, published 1999, Chapter 16: The Year of Three Sultans
  3. Хојберг, Дејл Х., уред. (2010). „Abdümecid II“. Encyclopædia Britannica. I: A-ak Bayes (15.. изд.). Chicago, Illinois: Encyclopædia Britannica Inc. стр. 23. ISBN 978-1-59339-837-8.