Хенри V бил крал на Англија во периодот од 1413 - 1422 година. Тој е најстариот син на Хенри IV.

Хенри V
Henry V
Крал на Англија
На престол21 март 1413 – 31 август 1422 (&100000000000000090000009 години и &10000000000000163000000163 дена)
Крунисување9 април 1413
ПретходникХенри IV
НаследникХенри VI
Почивалиште
СопружникКатерина де Валоа
ДецаХенри VI
ДинастијаДинастија Ланкастер
ТаткоХенри IV
МајкаМарија де Бухон

Хенри е роден на 9 август 1386 година или на 16 септември 1387 година. Во 1421 година се оженил со Катерина де Валоа, ќерка на францускиот крал Шарл VI. Во 1422 година се родило единственото му дете - идниот Хенри VI. Во текот на неговото владеење продолжила Стогодишната војна со Франција, Тој успеал да ги обедини титулите на Франција и Англија, па неговиот син бил крал на Англија и Франција. Ова се случило по успешната окупација на Нормандија, Пикардија и поголем број на тврдини во Ил де Франс.

Тој починзл во 1422 година, по враќањето од француската кампања. Тој не успеал да го види својот син. Бил погребан во Вестминстерската капела.

Наводи

уреди