< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1371 (MCCCLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1371 година од новата ера, 371. од вториот милениум, 71. од XIV век и втора од 1370-тите.

1371 во разни календари
Грегоријански календар1371
MCCCLXXI
Ab urbe condita2124
Ерменски календар820
ԹՎ ՊԻ
Асирски календар6121
Балиски календар1292–1293
Бенгалски календар778
Берберски календар2321
Будистички календар1915
Бурмански календар733
Византиски календар6879–6880
Кинески календар庚戌(мет. куче)
4067 или 4007
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
4068 или 4008
Коптски календар1087–1088
Етиопски календар1363–1364
Еврејски календар5131–5132
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1427–1428
 - Сачка ера1292–1293
 - Кали-југа4471–4472
Холоценски календар11371
Игбоански календар371–372
Ирански календар749–750
Исламски календар772–773
Јапонски календарОан 4
(応安4年)
Јавански календар1284–1285
Јулијански календар1371
MCCCLXXI
Корејски календар3704
Мингуо-календар541 пред Р. Кина
民前541年
Нанакшахи−97
Тајландски сончев календар1913–1914
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1497 или 1116 или 344
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1498 или 1117 или 345

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6879 и 6880 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6121 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5131 и 5132 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2124.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1371 година се протега во 4007 и 4008, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4067 и 4068 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1914. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 772 и 773 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди