< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1384 (MCCCLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1384 година од новата ера, 384. од вториот милениум, 84. од XIV век и петта од 1380-тите.

1384 во разни календари
Грегоријански календар1384
MCCCLXXXIV
Ab urbe condita2137
Ерменски календар833
ԹՎ ՊԼԳ
Асирски календар6134
Балиски календар1305–1306
Бенгалски календар791
Берберски календар2334
Будистички календар1928
Бурмански календар746
Византиски календар6892–6893
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
4080 или 4020
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
4081 или 4021
Коптски календар1100–1101
Етиопски календар1376–1377
Еврејски календар5144–5145
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1440–1441
 - Сачка ера1305–1306
 - Кали-југа4484–4485
Холоценски календар11384
Игбоански календар384–385
Ирански календар762–763
Исламски календар785–786
Јапонски календарЕјтоку 4 / Шитоку 1
(至徳元年)
Јавански календар1297–1298
Јулијански календар1384
MCCCLXXXIV
Корејски календар3717
Мингуо-календар528 пред Р. Кина
民前528年
Нанакшахи−84
Тајландски сончев календар1926–1927
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1510 или 1129 или 357
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1511 или 1130 или 358

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6892 и 6893 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6134 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5144 и 5145 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2137.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1384 година се протега во 4020 и 4021, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4080 и 4081 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1927. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 785 и 786 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди