< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1337 (MCCCXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1337 година од новата ера, 337. од вториот милениум, 37. од XIV век и осма од 1330-тите.

1337 во разни календари
Грегоријански календар1337
MCCCXXXVII
Ab urbe condita2090
Ерменски календар786
ԹՎ ՉՁԶ
Асирски календар6087
Балиски календар1258–1259
Бенгалски календар744
Берберски календар2287
Будистички календар1881
Бурмански календар699
Византиски календар6845–6846
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
4033 или 3973
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
4034 или 3974
Коптски календар1053–1054
Етиопски календар1329–1330
Еврејски календар5097–5098
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1393–1394
 - Сачка ера1258–1259
 - Кали-југа4437–4438
Холоценски календар11337
Игбоански календар337–338
Ирански календар715–716
Исламски календар737–738
Јапонски календарШокеј 6
(正慶6年)
Јавански календар1249–1250
Јулијански календар1337
MCCCXXXVII
Корејски календар3670
Мингуо-календар575 пред Р. Кина
民前575年
Нанакшахи−131
Тајландски сончев календар1879–1880
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1463 или 1082 или 310
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1464 или 1083 или 311

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6845 и 6846 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6087 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5097 и 5098 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2090.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1337 година се протега во 3973 и 3974, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4033 и 4034 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1880. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 737 и 738 исламска година.

Настани

уреди
 
Стогодишната војна

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди