< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1373 (MCCCLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1373 година од новата ера, 373. од вториот милениум, 73. од XIV век и четвртта од 1370-тите.

1373 во разни календари
Грегоријански календар1373
MCCCLXXIII
Ab urbe condita2126
Ерменски календар822
ԹՎ ՊԻԲ
Асирски календар6123
Балиски календар1294–1295
Бенгалски календар780
Берберски календар2323
Будистички календар1917
Бурмански календар735
Византиски календар6881–6882
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
4069 или 4009
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
4070 или 4010
Коптски календар1089–1090
Етиопски календар1365–1366
Еврејски календар5133–5134
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1429–1430
 - Сачка ера1294–1295
 - Кали-југа4473–4474
Холоценски календар11373
Игбоански календар373–374
Ирански календар751–752
Исламски календар774–775
Јапонски календарОан 6
(応安6年)
Јавански календар1286–1287
Јулијански календар1373
MCCCLXXIII
Корејски календар3706
Мингуо-календар539 пред Р. Кина
民前539年
Нанакшахи−95
Тајландски сончев календар1915–1916
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1499 или 1118 или 346
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1500 или 1119 или 347

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6881 и 6882 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6123 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5133 и 5134 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2126.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1373 година се протега во 4009 и 4010, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4069 и 4070 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1916. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 774 и 775 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Бригита Шведска

Надворешни врски

уреди