< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1360 (MCCCLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1360 година од новата ера, 360. од вториот милениум, 60. од XIV век и прва од 1360-тите.

1360 во разни календари
Грегоријански календар1360
MCCCLX
Ab urbe condita2113
Ерменски календар809
ԹՎ ՊԹ
Асирски календар6110
Балиски календар1281–1282
Бенгалски календар767
Берберски календар2310
Будистички календар1904
Бурмански календар722
Византиски календар6868–6869
Кинески календар己亥(зем. свиња)
4056 или 3996
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
4057 или 3997
Коптски календар1076–1077
Етиопски календар1352–1353
Еврејски календар5120–5121
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1416–1417
 - Сачка ера1281–1282
 - Кали-југа4460–4461
Холоценски календар11360
Игбоански календар360–361
Ирански календар738–739
Исламски календар761–762
Јапонски календарЕнбун 5
(延文5年)
Јавански календар1272–1274
Јулијански календар1360
MCCCLX
Корејски календар3693
Мингуо-календар552 пред Р. Кина
民前552年
Нанакшахи−108
Тајландски сончев календар1902–1903
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1486 или 1105 или 333
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1487 или 1106 или 334

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6868 и 6869 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6110 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5120 и 5121 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2113.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1360 година се протега во 3996 и 3997, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4056 и 4057 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1903. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 761 и 762 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди