< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1356 (MCCCLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1356 година од новата ера, 356. од вториот милениум, 56. од XIV век и седма од 1350-тите.

1356 во разни календари
Грегоријански календар1356
MCCCLVI
Ab urbe condita2109
Ерменски календар805
ԹՎ ՊԵ
Асирски календар6106
Балиски календар1277–1278
Бенгалски календар763
Берберски календар2306
Будистички календар1900
Бурмански календар718
Византиски календар6864–6865
Кинески календар乙未(дрв. коза)
4052 или 3992
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
4053 или 3993
Коптски календар1072–1073
Етиопски календар1348–1349
Еврејски календар5116–5117
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1412–1413
 - Сачка ера1277–1278
 - Кали-југа4456–4457
Холоценски календар11356
Игбоански календар356–357
Ирански календар734–735
Исламски календар756–758
Јапонски календарБуна 5 / Енбун 1
(延文元年)
Јавански календар1268–1269
Јулијански календар1356
MCCCLVI
Корејски календар3689
Мингуо-календар556 пред Р. Кина
民前556年
Нанакшахи−112
Тајландски сончев календар1898–1899
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1482 или 1101 или 329
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1483 или 1102 или 330

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6864 и 6865 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6106 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5116 и 5117 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2109.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1356 година се протега во 3992 и 3993, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4052 и 4053 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1899. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 756 и 758 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди